PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

41 Konkurs Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia

Niedziela, 9 października 2016 r.
Autor: Marcin Kudasik

41 Konkurs Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia41 Konkurs Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia odbędzie się 9 października 2016 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Organizatorami Konkursu są: Powiat Nowotarski, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Stowarzyszenie „Śwarni”, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Małopolskie Centrum Kultury ‘Sokół” w Nowym Sączu. Konkurs ma na celu podtrzymanie bogatych tradycji muzykowania społeczności góralskiej z Podhala, Spisza, Orawy, Pienin i Zagórza. Głównym celem i zadaniem Konkursu jest kultywowanie i popularyzacja najcenniejszych wartości muzyki góralskiej. Uczestnicy konkursu będą brani pod uwagę w typowaniu do reprezentowania regionu na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w roku 2017.


Kategorie Konkursu:
Muzyki dziecięce oraz grupy i soliści grający na instrumentach pasterskich /do 15 lat/
Muzyki młodzieżowe  oraz grupy i soliści grający na instrumentach pasterskich /15 - 18 lat/
Dorośli oraz grupy i soliści grający na instrumentach pasterskich /powyżej 18 lat/
W konkursie mogą wziąć udział muzyki oraz grupy  i soliści grający na instrumentach pasterskich z Podhala, Spisza, Orawy, Pienin  oraz Zagórza.

Uczestników Konkursu we wszystkich kategoriach oceniać będzie JURY powołanie przez organizatorów, które przyzna nagrody:
pieniężne -  w kategorii Dorosłych
rzeczowe – w kategorii Młodzieżowej
rzeczowe – w kategorii Dziecięcej

Regulamin i karta zgłoszeń do pobrania na stronie:  www.pck.nowotarski.pl

Zgłoszenia przesyłać do dnia 30 września 2016 na adres biura organizacyjnego:

Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu
ul. Jana Kazimierza 20
34-400 Nowy Targ
tel./fax. 0 – 18 26 62 785

promocja@nowotarski.pl

Tomasz Skupień – mistrz sztuki dudziarskiej
Tomasz Skupień znakomity muzyk grający na skrzypcach, złóbcokach, basach i dudach. Pierwszym i najważniejszym instrumentem, na którym uczył się grać były dudy podhalańskie. Zetknął się z nimi już jako 14 - letni chłopiec. Wskazówek udzielał Tomkowi Józef Galica - Baca z Olczy. Ponieważ Galicę jeszcze przed wojną uczył grać słynny podhalański dudziarz Stanisław Budz- Mróz można powiedzieć, że Tomasz Skupień był w prostej linii sukcesorem podhalańskiej tradycji dudziarskiej. Tradycję tę nie tylko przejął, ale i rozwinął.
Zmienił „filozofię” tego instrumentu i sposób podejścia do sztuki dudziarskiej. Do mistrzowskiego poziomu w budowaniu dud dochodził długoletnią praktyką, w czasie, której wykonał ponad 50 instrumentów. Wprowadził wiele modyfikacji, które nie zmieniając charakteru instrumentu usprawniły go technicznie, czyniąc bardziej stabilnym pod względem intonacji i barwy dźwięku, wzmocniły siłę brzmienia, a zarazem wyrównały proporcje głośności poszczególnych piszczałek. Dzięki modyfikacji możliwa stała się wspólna gra dwojga, trojga a nawet czworga dud. Działalność Tomasza Skupnia była wielokrotnie nagradzana na różnego rodzaju festiwalach, konkursach i przeglądach. Był zdobywcą „Baszt” w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, laureatem Ogólnopolskich Spotkań Kapel Dudziarskich, Konkursu Muzyk Podhalańskich. Nagradzano także wykonane przez niego instrumenty m.in. w Konkursie na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych. Tomasz Skupień zmarł w 2005r.Tradycję dudziarską przekazał swoim uczniom.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.