PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Odrowąż Podhalański

Kultura

Posiady Związku Podhalan w Odrowążu

Poniedziałek, 13 lutego 2012 r.
Autor: Krystyna Witek

Posiady Związku Podhalan w Odrowążu4 lutego w Odrowążu odbyły się góralskie posiady, zorganizowane przez Oddział Związku Podhalan w Odrowążu. Tradycyjnie już członkowie Związku na czele z pocztem sztandarowym zgromadzili się w kościele pw. Marii Magdaleny na Mszy Św., którą odprawił proboszcz ks. Jan Luberda. Góralską oprawę Mszy Św. z pieknym śpiewem i muzyką przygotował zespół góralski „Odrowązianie”.


Po Mszy Św. licznie przybyli sympatycy Związku, mieszkańcy wsi i zaproszenie goście przemaszerowali do remizy OSP. Pani Maria Pawlikowska – prezes Związku Podhalan Oddział w Odrowążu - przywitała serdecznie wszystkich zebranych, a w szczególności: sołtysa wsi, radnego, panią dyrektor Szkoły Podstawowej oraz sąsiednie oddziały Związku - z Działu, Pieniążkowic oraz Załucznego.

Zespół góralski „Odrowązianie”, pod kierownictwem instruktorów: Krystyny Witek i Daniela Mateja, zaprezentował podhalańskie zwyczaje związane z Godnymi Świętami na Podhalu. W pierwszej części pt. „wilijom” zespół przedstawił obrządki wieczerzy wigilijnej. Podłazy, zaloty, śpiew i taniec miały miejsce drugiego dnia świąt - w dzień Św. Szczepana. W rolę gaździny, gazdy, babci, dziadka, sąsiada-gazdy z babom, córek i podłaźników oraz wszystkich postaci występujących wcieliła się odrowąska młodzież. Widzowie zachwyceni byli spontanicznością, gwarą, śpiewem i szorstkim, góralskim humorem, który odzwierciedlił starodawne podglądy i wierzenia. Aplauz wzbudził taniec w tradycyjnych filcakach, czy „amerykańskim” swetrze gazdy.

Po występie, członkowie zespołu otrzymali nagrody za rozsławianie kultury odrowąskiej. Przy suto zastawionych stołach zebrani bawili się do białego rana. Z sali rozbrzmiewały śpiewy góralskie, a do tańca przygrywał wspaniały zespół „Zwyk”.

Organizatorzy są wdzięczni wszystkim za liczne przybycie i wspólne biesiadowanie, pomimo tęgich sobotnich mrozów. Zarząd Oddziału Związku Podhalan na czele z panią Marią Pawlikowską kieruje specjalne podziękowanie dla prezesa OSP w Odrowążu - pana Jana Gal za nieocenioną pomoc techniczną.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.