PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Poronin

Kultura

XXXVI Poroniańskie Lato - Pamięci dudziarza Mroza

Wtorek, 3 sierpnia 2010 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Maciej Stasiński23 lipca 2010r. w Poroninie odbyła się niezwykle godna uroczystość. Na ścianie Gminnego Ośrodka Kultury zawisła tablica upamiętniająca znanego podhalańskiego muzykanta - Stanisława Budza-Mroza. Był to utalentowany i wzięty dudziarz, który grał solo i z kapelami góralskimi, np. Bartusia Obrochty, Knapczyka-Ducha na przeł. XIX i XXw.


Jest to jedna z ważniejszych postaci kultury góralskiej na Podhalu, niestety bardziej znana w okresie międzywojnia, niż współcześnie. Odsłonięcia tablicy dokonali: Jan Trebunia-Tutka, wnuk S. Mroza, najstarszy z muzykantów tej utalentowanej rodziny, proboszcz parafii w Poroninie, ks. Juhas i prezes Związku Podhalan, oddział w Poroninie, S. Łukaszczyk. Następnie licznie zebrani - starzy i młodzi muzykanci, mieszkańcy Poronina, Białego Dunajca, Zakopanego i turyści przeszli na cmentarz, by złożyć na grobie ludowego artysty kwiaty i zagrać góralskie nuty. Złożono również kwiaty na grobach twórców ludowych - Jana Jędrola i Tadeusza Szostaka-Berdy. Oprócz proboszcza i prezesa ZP, honory domu sprawowali vice starosta Powiatu
Tatrzańskiego Andrzej Skupień, jednocześnie mieszkaniec Poronina i wójt Bronisław Stoch.
Pięknym akcentem wieczoru były posiady w domu ludowym poświęcone
Stanisławowi Budzowi - Mrozowi i jego współczesnej percepcji.
Spotkanie prowadził potomek Mroza, muzyk i architekt w jednej osobie -
Krzysztof Trebunia-Tutka. Posiadom towarzyszyła wystawa prac malarskich, poświęconych postaci dudziarza Mroza, a wspominali dawne czasy i górale i cepry.
Na zakonczenie wieczoru zaprezentowano film "Podhalańskie instrumenty pasterskie" zrealizowany przez Podhalański Serwis Informacyjny WATRA.
Uroczystość odbyła się w ramach corocznej imprezy regionalnej "Poroniańskie Lato".

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.