PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Poznań

Kultura

Dudziarze z Zornicy koncertowali w Wielkopolsce

Piątek, 29 stycznia 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

Dudziarze z Zornicy koncertowali w WielkopolsceMuzyka dudziarska z zespołu Zornica z zakopiańskiej „Jutrzenki” koncertowała w Wielkopolsce na zaproszenie Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oraz GOK w Połajewie. W poznańskim zamku górale koncertowali z okazji jubileuszu 70-lecia tamtejszej kapeli dudziarskiej. W podpoznańskim Połajewie co roku spotykają się dudziarze z różnych stron świata w tym ze Szkocji, Bułgarii, Chorwacji, Białorusi i Słowacji, aby wspólnie kolędować przy ołtarzu z najstarszym malarskim przedstawieniem dudziarza na ziemiach polskich.


„W ty roku to już 16-ste Międzynarodowe Spotkanie Kolędników – Dudziarzy w Płajewie. Kolędy grane na różnych dudach mają szczególny wydźwięk. Wielkopolska to stolica polskiego dudziarstwa, bo tutaj występuje pięć odmian dud, a tradycje dudziarskie są bardzo żywy” – mówił współorganizator wydarzenia Janusz Jaskólski z Muzeum Instrumentów w Poznaniu.  

Inspiracją do spotkań dudziarzy w Połajewie był obraz w tryptyku kościoła w Połajewie pochodzący z 1572r. Przedstawia on wizerunek dudziarza kolędującego Nowonarodzonemu.

Dudziarze z Zornicy kolędowali także dla pacjentów szpitala rehabilitacyjnego w Kowanówku oraz w  Czarnkowie i Wieleniu. Na koniec kolędy na dudach podhalańskich zabrzmiały w klauzurowym klasztorze ss. Karmelitanek Bosych w Poznaniu.

Szkółkę dudziarską w TCKiS „Jutrzenka” założył i prowadzi od 2008r. Szymon Bafia. Wraz z nim w Wielkopolsce koncertowali: Martyna Galica, Natalia Guziak, Roman Obrochta i Szymon Kluś.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor...
    40 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31...
    60 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.