PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Wszystkie oblicza polskiego rocka

Piątek, 20 sierpnia 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Wszystkie oblicza polskiego rockaGrająca experimental rock i modern metal grupa Absynth z Tarnowskich Gór zajęła I miejsce w IV Międzynarodowym Przeglądzie Muzycznym KARUZELA, jaki odbył się 14 i 15 sierpnia w rabczańskim amfiteatrze.Pierwsze trzy edycje tego cieszącego się coraz większym uznaniem branży muzycznej przeglądu odbyły się w Warszawie, w tamtejszych legendarnych i kultowych klubach Karuzela (2007), Harenda i Tygmont (2008) oraz Radio Luxemburg (2009). Pomysłodawcą i od początku organizatorem był producent muzyczny Andrzej Michalski (Artist Sound Technology Group), a w jury zasiadali m.in. Sławek Wierzchowski, Krzysztof Maszota, Andrzej Frajnt i Radek Chwieralski.


Dwa lata temu współlaureatami Karuzeli zostały zespoły „To se ne vrati” z Wyszkowa i „Driver” z Rabki-Zdroju. I dlatego przegląd trafił w tym roku do naszego miasta. Organizatorów wsparł Miejski Ośrodek Kultury, a patronatem objęła imprezę burmistrz Ewa Przybyło.

Po wstępnej selekcji na podstawie nadesłanych materiałów muzycznych do konkursu zakwalifikowano 7 zespołów. Oprócz wymienionego już Absynthu zagrały: F.a.i.t.h. z Opola (hard rock), Off KulturA (rock alternatywny) z Mysłowic, Phanton (heavy metal) z Krakowa, Another Side (rock progresywny) z Węgier, Zazuu (rock) z Warszawy i Restauracja (wiele odmian rocka) z Krakowa.

Natomiast poza konkursem, jako goście Karuzeli, zagrały: Grupa Operacyjna z Zielonej Góry (hip hop), Driver (obecnie nazywa się No Line) z Rabki-Zdroju i Strefa 50 z Pruszkowa (country-rock). W ten sposób mogliśmy wysłuchać bogatego spectrum różnorodnych rockowych brzmień i stylów.

Jury pod przewodnictwem kompozytora Marka Surzyna nie miało większych problemów z wyróżnieniem zwycięzców i werdykt przyjęło jednogłośnie. Oprócz Absynthu nagrody otrzymali: II miejsce – Restauracja, III miejsce – Zazuu, wyróżnienie – Phanton. Wyróżniono także jako najlepszą wokalistkę przeglądu Paulinę Pomykało (Restauracja). Z wyjątkiem Węgrów, którzy śpiewali po angielsku, zespołu polskie śpiewały niemal wyłącznie po polsku i co warto podkreślić, teksty trzymały dobry poziom. Obsługę akustyczną przeglądu zapewniło Studio Fonia z Warszawy. Ono też ufundowało główną nagrodę – sesję nagraniową, z której skorzysta Absynth z Tarnowskich Gór.

Zdjęcia z pierwszego dnia dostarczył dr Andrzej Walawski

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor...
    40 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.