PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Iluzje tworzone światłem i obrazem

Poniedziałek, 13 września 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Iluzje tworzone światłem i obrazemJuż pierwsi fotograficy w XIX wieku wiedzieli, jak bardzo efekty ich pracy zależą od odpowiedniego oświetlenia. Filmowcy lat 20. zwłaszcza niemieccy ekspresjoniści potrafili światłem na twarzach aktorów wzmacniać wyraz grozy i przerażenia. Często eksponowali obraz cienia zbliżającego się mordercy, wampira, złodzieja. W latach 70. warszawska plotka głosiła, że sporo urody prowadzącej Tele-echo Irenie Dziedzic dodawało światło odpowiednio rozstawianych świec, których nie było widać w kadrze oraz nylonowa pończocha nałożona na obiektyw kamery.


Jednym zdaniem: operowanie światłem, to przysłowiowe ABC wiedzy fotografów i filmowców ale także oświetleniowców spektakli teatralnych, wielkich widowisk plenerowych, a od czasów Renesansu, a zwłaszcza baroku także malarzy np. Rembrandta i Caravaggia. Niby nic nowego, a jednak pierwszego dnia Festiwalu Animacji Teatralnych i Filmowych obejrzeliśmy w Teatrze Lalek „Rabcio” fascynujący spektakl, który na długo pozostanie w pamięci. Stworzyła go austriacka para: artysta multimedialny Klaus Obermaier i aktor Chris Haring. W stosunku do dotychczasowych dokonań iluzje tworzonych przy pomocy światła obaj wykonali bowiem duży krok do przodu. Ich performance D.A.V.E. polegał na wyświetlaniu obrazów na ciele aktora, a właściwie tancerza. Były to obrazy celowo i świadomie dobrane mające przedstawić, jaki ogrom iluzji i manipulacji można stworzyć z żywym ludzkim ciałem, w tym twarzą, przy pomocy światła będącego nośnikiem obrazów. Rzecz w tym, że nie była to powszechna już dziś obróbka komputerowa, przy pomocy której można np. na zdjęciu aktorki usunąć zmarszczki, przebrać ją w inną sukienkę, czy też przefarbować jej włosy.

To była czysta projekcja na żywym, poruszającym się niekiedy bardzo szybko, wręcz wirującym ciele człowieka. Tak więc obejrzeliśmy zarówno podmianę twarzy i całej głowy, wyrośnięcie dodatkowej pary rąk, tworzenie fałd na skórze jaki i zdzieranie skóry. Było też rośnięcie sylwetki i jej zmniejszanie się, przyśpieszone wyrastanie włosów na ogólnym torsie i dziesiątki innych trików. Osobną sekwencję stanowił pokaz, jak można zmieniać płeć i osobowość człowieka. W pewnym momencie na zadku aktora wyrosła twarz, a usta przemówiły ludzkim głosem. Później wyrosły mu kobiece piersi.

Ten godzinny spektakl wymagał zapewne setek godzin prób, by osiągnąć perfekcję a zwłaszcza precyzję. Aktor Nie mógł bowiem choć na kilka centymetrów odsunąć się od snopa niosącego obrazy światła.

Ten performance nie był jednak czystym pokazem warsztatowym. Integralną całość stanowiły w nim nowoczesny taniec, aktorski ruch i mimika, obrazy oraz muzyka. Może zabrakło mu fabuły, ale we współczesnej sztuce nie jest ona obowiązkowa. Miał za to przesłanie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My...
    40 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.