PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Jedyna w swoim rodzaju impreza

Poniedziałek, 20 września 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Jedyna w swoim rodzaju imprezaTak wielkiej imprezy kulturalnej, jaką okazał się ostatni Festiwal Animacji Teatralnej i Filmowej jeszcze w Rabce Nie było. I nie było to wydarzenie lokalne czy regionalne lecz swym zasięgiem obejmujące całą Polskę. Zjechało się na nie kilkudziesięciu twórców i miłośników animacji z Wrocławia i Dolnego Śląska, Łodzi, Warszawy, Pomorza Zachodniego, Torunia, Krakowa i Białegostoku. Poszczególne imprezy zaplanowane na styk lub nawet nakładające się na siebie w czasie odbywały się w kilku miejscach; kinie „Śnieżka”, Miejskim Ośrodku Kultury, Teatrze Lalek „Rabcio” i na ulicach.


W ciągu trzech dni odbyło się 14 seansów, podczas których pokazano animowane filmy (ok. 50) najwybitniejszych twórców ze świata i Polski. Swoje etiudy filmowe prezentowali także studenci z krakowskiej ASP, a 3 krótkie filmiki powstały podczas towarzyszących FATiF warsztatów animacji. Rabczanie, kuracjusze i goście festiwalu obejrzeli także 10 spektakli teatralnych oraz 5 performance,ów łączących elementy teatru i filmu, uczestniczyli w 4 koncertach najlepszych muzyków młodego pokolenia (Marcin Masecki, Bajzel, L.U.C. i Małe instrumenty) i obejrzeli jedną wystawę plastyczną (Maski światła Tadeusza Wierzbickiego). Do tego odbyło się 10 prelekcji wybitnych znawców i twórców animacji (Tadeusz Wilkosz, Alicja Jodko, Bogusław Zmudziński, Zbigniew Żmudzki, prof. Janusz Krupiński).

Dyrektor artystyczny FATiF Marta Skrocka w doborze poszczególnych wydarzeń artystycznych postawiła na sztukę ambitną, z najwyższych półek, co nie znaczy się, że wybitne dzieła mogą nieść w sobie treści i emocje zrozumiałe zarówno dla znawców jak i osób obcujących za sztuką od przypadku do przypadku. Założeniem tegorocznego FATiF było wypracowanie własnej unikatowej formuły wyróżniającej tę imprezę od innych. Bo podobnych festiwali animacji filmowej czy teatralnej jest w Polsce kilka. Skrocka postawiła na te działania, które łączą teatr, film jak i muzykę oraz sztuk operowania światłem. I to sie w pełni udało. Obejrzeliśmy przynajmniej kilka dobrych prezentacji zawierających w sobie wszystkie te elementy, poszerzających możliwości stosowania różnych środków wyrazu, a przez to tworzących Nowy Format Animacji.

Zorganizowanie przez Stowarzyszenie Lokomotywa tak wielkiej i bogatej w treści imprezy nie byłoby możliwe, gdyby nie duży zastrzyk finansowy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kilka procent wydatków pokrył Urząd Miasta Rabki-Zdroju i prywatni sponsorzy, m.in. Sanatorium Cegielski, Mariusz Myśliwy i Marek Karnicki, Ośrodek Wczasowo – wypoczynkowy Sokolica, Willa Ela, Studio WIK i Agroturystyka Juhasik z Sieniawy. Ponieważ organizatorzy musieli wnieść także własny wkład finansowy, na większość imprez wprowadzono bilety (od 10 zł do 30 zł). To nieco ograniczyło frekwencję która wahała się w granicach od 20 do 300 osób zależności od wydarzenia. Ale zauważyliśmy, że 10 osób z Rabki-Zdroju uczestniczyło niemal we wszystkich imprezach wydając ok. 70 do 100 złotych dziennie. Uznali, ze warto. W sumie przez wszystkie imprezy festiwalu przewinęło się ok. 2 tys. osób.

Nad jego organizacją czuwał dyrektor FATiF Cezary Skrocki (aktor Teatru Lalek „Rabcio” wspomagany przez prezesa Lokomotywy Grzegorza Wernera. Wielki był także wkład silnej grupy wolontariuszy z rabczańskich liceów i studentek z Łodzi. Pracowali oni od rana do późnej nocy w rozdarciu pomiędzy obowiązkami na zapleczu a przemożną chęcią brania udziału w pokazach. Ale jakoś to potrafili pogodzić.

Następny FATiF odbędzie się za dwa lata. Być może do tego czasu pojawi się w Rabce nowy teatr, nowe kino, a dach przykryje amfiteatr i muszlę koncertową.

Więcej na www.rabka.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31...
    60 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa...
    30 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.