PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Wiadomości

Udane święto solanki

Środa, 11 sierpnia 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Udane święto solankiSporym sukcesem zakończyło się organizowane po raz pierwszy Święto Rabczańskiej solanki (sobota 7.08). Najpierw przed pijalnią wód mineralnych koło tężni koncertowała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Rabki-Zdroju pod dyrekcją Jacka Klinowskiego. Tam też burmistrz Ewa Przybyło, jej zastępca Robert Wójciak, dyrektor uzdrowiska Anna Źróbek i dr Andrzej Walawski poinformowali w tym, jakie znaczenie ma solanka dla przybywających do naszego miasta kuracjuszy. Mówiono także o rozpoczętej rewitalizacji parku zdrojowego.


Po południu świętowanie przeniosło się na deptak przed Zakład Przyrodoleczniczy, gdzie na najmłodszych gości czekało kilkadziesiąt wykonanych z listewek i kartonu kubików. Dzieciakom zaproponowano malowanie „skarbów Rabki” czyli tego, co im się najbardziej u nas podoba. W zabawie wzięła udział setka dzieci.

Duże wrażenie na nich a także na ich rodzicach zrobiły pokazy cyklotronu w wykonaniu wielokrotnych mistrzów Polski, rabczan braci Piotra i Pawła Reczków. Niektóre z wykonywanych przez nich ewolucji zapierały dech w piersiach i były nagradzane rzęsistymi oklaskami. Imprezę zakończył występ grającego najlepsze przeboje nowoorleańskiego dixielandu zespołu New Market Jazz Band z Nowego Targu. Ale jeszcze przed tym występem wśród gości święta rozlosowano wiele nagród ufundowanych przez rabczańskie firmy Dubiel Vitrum, Koperniak (sklepy sportowe) i Gorvitę ze Szczawy (paraleki na bazie rabczańskich solanek).

Chętni mogli także skosztować rabczańskiej wody mineralnej i wysłuchać trzech wykładów o uzdrowiskowym lecznictwie. Zwiedzano także dom zdrojowy, w którym bezpłatnie udostępniono inhalatorium. Szczególne słowa uznania za ciekawe pomysły i sprawne przeprowadzenie imprez należą się członkom stowarzyszenia Lokomotywa, m.in. Grzegorzowi Wernerowi i Łukaszowi Papierzowi (konkurs plastyczny) oraz aktorowi z teatru lalek „Rabcio” Cezaremu Skrockiemu za konferansjerkę.

Pogoda świętu sprzyjała od początku do końca. Było słońce, ciepło i niezbyt gorąco. A przy okazji zorientowaliśmy się, że do Rabki przyjeżdża coraz więcej kuracjuszy z najbardziej odległych miejsc Polski, n.p. Piła, Szczecin, Gdańsk i Elbląg.

Więcej zdjęć w galerii

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk...
    25 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.