PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Wiadomości

Udane święto solanki

Środa, 11 sierpnia 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Udane święto solankiSporym sukcesem zakończyło się organizowane po raz pierwszy Święto Rabczańskiej solanki (sobota 7.08). Najpierw przed pijalnią wód mineralnych koło tężni koncertowała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Rabki-Zdroju pod dyrekcją Jacka Klinowskiego. Tam też burmistrz Ewa Przybyło, jej zastępca Robert Wójciak, dyrektor uzdrowiska Anna Źróbek i dr Andrzej Walawski poinformowali w tym, jakie znaczenie ma solanka dla przybywających do naszego miasta kuracjuszy. Mówiono także o rozpoczętej rewitalizacji parku zdrojowego.


Po południu świętowanie przeniosło się na deptak przed Zakład Przyrodoleczniczy, gdzie na najmłodszych gości czekało kilkadziesiąt wykonanych z listewek i kartonu kubików. Dzieciakom zaproponowano malowanie „skarbów Rabki” czyli tego, co im się najbardziej u nas podoba. W zabawie wzięła udział setka dzieci.

Duże wrażenie na nich a także na ich rodzicach zrobiły pokazy cyklotronu w wykonaniu wielokrotnych mistrzów Polski, rabczan braci Piotra i Pawła Reczków. Niektóre z wykonywanych przez nich ewolucji zapierały dech w piersiach i były nagradzane rzęsistymi oklaskami. Imprezę zakończył występ grającego najlepsze przeboje nowoorleańskiego dixielandu zespołu New Market Jazz Band z Nowego Targu. Ale jeszcze przed tym występem wśród gości święta rozlosowano wiele nagród ufundowanych przez rabczańskie firmy Dubiel Vitrum, Koperniak (sklepy sportowe) i Gorvitę ze Szczawy (paraleki na bazie rabczańskich solanek).

Chętni mogli także skosztować rabczańskiej wody mineralnej i wysłuchać trzech wykładów o uzdrowiskowym lecznictwie. Zwiedzano także dom zdrojowy, w którym bezpłatnie udostępniono inhalatorium. Szczególne słowa uznania za ciekawe pomysły i sprawne przeprowadzenie imprez należą się członkom stowarzyszenia Lokomotywa, m.in. Grzegorzowi Wernerowi i Łukaszowi Papierzowi (konkurs plastyczny) oraz aktorowi z teatru lalek „Rabcio” Cezaremu Skrockiemu za konferansjerkę.

Pogoda świętu sprzyjała od początku do końca. Było słońce, ciepło i niezbyt gorąco. A przy okazji zorientowaliśmy się, że do Rabki przyjeżdża coraz więcej kuracjuszy z najbardziej odległych miejsc Polski, n.p. Piła, Szczecin, Gdańsk i Elbląg.

Więcej zdjęć w galerii

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • Aniołek mały IAniołek mały IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.