PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Ratułów

Kultura

XXVI PRZEZIYRACKA MŁODYCH TONIECNIKÓW

Wtorek, 8 października 2013 r.
Autor: CKIP Czarny Dunajec

XXVI PRZEZIYRACKA MŁODYCH TONIECNIKÓWW Przeziyracce wzięło udział 41 par tanecznych, 11 grup tańca zbójnickiego, 39 grup śpiewaczych i 38 solistów z 31 zespołów regionalnych: Odrowązianie z Odrowąża, Mali Mietusianie z Mietustwa, Zeleźnica z Pieniążkowic, Tatry z Ratułowa, Siumni z Chochołowa, Wróblowianie z Wróblówki, Bystrzanie z Nowego Bystrego, Turnie ze Starego Bystrego, Dzielany z Działu, Sykowni z Załucznego, Mali Skrzypnianie ze Skrzypnego, Zornica z Zakopanego, Mali Brzegowianie z Brzegów, zespół z Piekielnika.


 Zawaternik z Leśnicy Gronia, Ślebodni z Leśnicy Groni, Śleboda z Podczerwonego, Biołodunajcanie z Białego Dunajca, Polany Kościeliska, Mali Dunajcanie z Czarngo Dunajca, Giewont Olcza, Mali Białcanie z Białki Tatrzanskiej, Mali Witowianie z Witowa, Mali Dzianisanie z Dzianisza, Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej, Serdocki z Podszkla, Mali Zaskalanie z Zaskala, Watra z Bańskiej Wyznej, Mali Holni z Sierockiego, zespół z Murzasichla, Zyngierki z Maruszyny Dolnej.

Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii – TANIEC ZBÓJNICKI:

Kategoria I:

I m. -  ,,Turnie” ze Starego Bystrego
II m -  „Zeleźnica” z Pieniążkowic
III m - ,,Sykowni” z Załucznego

Wyróżnienie:

„Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej, „Giewont” z Olczy, „Śleboda” z Podczerwonego

Kategoria II:

I m. –  ,,Tatry” z Ratułowa
II m. –   „Bystrzanie” z Nowego Bystrego
III m. – ,,Piekielnicanie” ze Piekielnika

Wyróżnienie:

„Zawaternik” z Leśnicy Gronia, „Dzielany” z Działu

Kategoria - ŚPIEW SOLOWY

Kategoria I:

I m. – Zuzanna Kopieć  (zespół ,,Tatry” z Ratułowa)
II m. – Adriana Kuchta (zespół ,,Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej)
III m. – Klaudia Głowacz (zespół ,,Odrowązianie ” z Odrowąża)

Wyróżnienie:
Oskar Sikorski („Mali Brzegowianie” z Brzegów),  KatarzynaBobak („Mali Holni” z Sierockiego

Kategoria II:

I m. – Natalia Bartol (,,Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej)
II m. – Daria Król (zespół „Serdocki” z Podszkla)
III m. – Iwona Stopka (z Wróblówki)

 

Wyróżnienie:

Stanisław Kwak(„Mali Skrzypnianie” ze Skrzypnego, Natalia Kowalczyk („Siumni” z Chochołowa), Dominik Cudzich („Zyngierki” z Maruszyny Dolnej)

Kategoria III:

I m. – Klaudia Bzdyk (zespół ,,Mali Witowianie” z Witowa)
II m – Marta Strama („Watra” z Bańskiej Wyżnej)
III m – Elżbieta Bukowska (,,Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej)
III m – Przemek Wesołowski („Dzielany” z Działu)

Wyróżnienie:

Monika Obrochta („Polany” z Kościeliska), Maria Karpiel („Polany” z Kościeliska)

kategoria - ŚPIEW GRUPOWY:

Kategoria I:

I m. - „Tatry” z Ratułowa
II m. - ,,Serdocki” z Podszkla
III m. – ,,Mali Witowianie” z Witowa

Wyróżnienie:

Zespół „Mali Miętusianie” z Miętustwa, „Piekielnicanie” z Piekielnika, „Siumni” z Chochołowa

Kategoria II:

I m. – Duet z Działu (Przemysław Wesołowski, Ewelina Figura)
II m. – Duet „Serdocki” z Podszkla (Dominik Ledworuch i Tomasz Opyd)
III m. – Zespół „Mali Mietusianie” z Miętustwa

Wyróżnienie:

„Bystrzanie” z Nowego Bystrego, „Zeleźnica” z Pieniążkowic

Kategoria III:

I m. - „Skrzypnianie” ze Skrzypnego
II m. - „Biołodunajcanie” z Białego Dunajca
III m. – Duet „Zornicy” TCKiS Jutrzenka Zakopane (Jakub Kluś i Anna Gąsienica Byrcyn)

 

Wyróżnienie:

„Serdocki” z Podszkla, „Mali Dzianisanie” z Dzianisza, „Bystrzanie” z Nowego Bystrego

kategoria - TANIEC SOLOWY:

Kategoria I:

I m. – Jakub Nowak i Julia Styrczula (zespół „Tatry” z Ratułowa)
II m. – Jakub Wesołowski i Martyna Habas (zespół „Dzielany” z Działu)
III m. – Piotr Gawron i Justyna Fiedor (zespół „Zeleźnica” z Pieniążkowic)

Wyróżnienie:

Andrzej Skorusa i Małgorzata Piszczór (zespół „Bystrzanie” z Nowego Bystrego), Jan Skowyra i Weronika Strama (zespół „Giewont” z Olczy), Seweryn Piekielnicki i Agnieszka Tomasik (zespół „Piekielnicanie” z Piekielnika)

Kategoria II:

I m. – Jan Łaś i Anna Łaś (zespół „Zawaternik” z Leśnicy Gronia)
II m. –Paweł Mulica i Joanna Krzeptowska Jasinek  (zespół ,,Polany” z Kościeliska)
III m. – Marcin Dusza i Klaudia Głowacz (zespół ,,Odrowązianie” z Odrowąża)

Wyróżnienie:

Szymon Wyrostek i Kamila Parzygnat (zespół „Mali Miętusianie” z Miętustwa)

Bartłomiej Fudala i Zuzanna Król (zespół „Sykowni” z  Załucznego)

Leszek Dzielski i Natalia Krużel (zespół „Dzielanie” z Działu)

Kategoria III:

I m. – Jakub Styrczula i Maria Karpiel  (zespół „Polany” z Kościeliska)
II m. – Andrzej Skupień i Aneta Bukowska (zespół „Giewont” z Olczy)  
III m. – Paweł Sarniak i Joanna Kąś (zespół ,,Piekielnicanie” z Piekielnika)

 

Wyróżnienie:

Hubert Stopka i Karolina Gąsienica Sieczka (zespół ,,Polany” z Kościeliska)

NAGRODA SPECJALNA za taniec solowy:

Adriana Kuchta (Zespół „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej)

Klaudia Głowacz (zespół ,,Odrowązianie” z Odrowąża)

Maria Karpiel (zespół „Polany” z Kościeliska)

Główne uwagi jurorów skierowane do instruktorów, opiekunów grup oraz uczestników  XXVI Przeziyracki w Ratułowie:
- dbałość w doborze przyśpiewek do tańca i różnicowanie ich zgodnie z tradycją,
- zwrócenie uwagi na technikę wykonywanego tańca, często wykonywanego zbyt szybko i niedokładnie, 
- zwrócenie uwagi na zbyt długie spódnice, kierpce powinny być sznurowane - szczególnie w III kategorii
- śpiew i taniec powinien przynosić radość a nie smutek i przymus,
- śpiew w kategorii II – wprowadzić drugi głos

Jednocześnie jury podkreśla wysoki i wyrównany poziom reprezentowany przez uczestników „Przeziyracki”. Szczególnie cieszy  odwaga i zaangażowanie najmłodszych wykonawców.

Jury dziękuje uczestnikom, rodzicom, kierownikom zespołów za wkład pracy w przygotowanie i naukę młodych pokoleń w podtrzymywaniu tradycji i kultury góralskiej oraz organizatorom za przygotowanie imprezy.

Nagrodzeni w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Nagrody w postaci ciupag za zajecie miejsca od I – III w kategorii popisu tańca zbójnickiego zostały ufundowane przez Starostę Powiatu Nowotarskiego oraz przez Wójta Gminy Czarny Dunajec.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor...
    40 zł
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm...
    65 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.