PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Tatry

Góry

Szokująca frekwencja w Tatrach

Środa, 17 sierpnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW połowie sierpnia Zakopane i Tatry tradycyjnie już przeżywają najazd turystów. W tym roku padł rekord. Jednego tylko dnia Morskie Oko odwiedziło prawie 13 tys. osób, dol. Kościeliską 7 tys., a łącznie na wszystkie szlaki wyszło ok. 40 tys. turystów. Są to dane z niedzieli 14 sierpnia.


- Wiemy, że co roku w połowie sierpnia bywa kulminacja ruchu turystycznego, ale w tym roku była to naprawdę olbrzymia ilość. Rodzi się więc pytanie, skąd ci ludzie się biorą i czy się pomieszczą w Tatrach – zastanawia się dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński.

Całe szczęście wzmożony ruch turystyczne nie koniecznie szkodzi przyrodzie, pod warunkiem jednak, że turyści ja szanują i przestrzegają przepisów obowiązujących w parku.

- Przykładem są kozice, których 10 lat temu było tylko 70, a dziś mamy ich aż 270. Póki ruch turystyczny ograniczony jest do szlaków turystycznych, nie jest on aż tak istotny dla przyrody. Szkodliwe jest natomiast przebywanie poza szlakiem i związane z tym płoszenie zwierząt i niszczenie chronionych terenów – wyjaśnia Paweł Skawiński.

- Wydaje się, że osiągnęliśmy granice możliwości, jeśli chodzi o wzrost ruchu turystycznego. Wpływa na to ograniczona dostępność komunikacyjna. I tak powinno zostać. Nie powinno się zwiększać ilości miejsc parkingowych, a także zabraniać parkowania samochodów na poboczach dróg.  Słowacy w niedzielę zauważyli, że osoby idące do Morskiego Oka pozostawiają samochody po ich stronie granicy i karali je mandatami w wysokości 200 euro. Po naszej stronie tak się nie stało. Nadszedł chyba czas, żeby powiedzieć stop dla samochodów – przekonuje dyrektor.

Podkreślał on, że w tym wypadku nie chodzi tylko o przyrodę, ale również o bezpieczeństwo na drodze. Zaparkowane nieprawidłowo pojazdy utrudniają przejazd innym użytkownikom drogi, w tym także pogotowia czy też straży pożarnej. Na trasie do Morskiego Oka jest to zjawisko nagminne.

TPN nie ma możliwości ograniczenia ruchu turystycznego w sposób bezpośredni, chce jednak informować o jego natężeniu i zachęcać turystów do odwiedzania innych miejsc.

- Przestrzeń turystyczna wokół Tatr nie jest doceniana, a też jest warta odkrycia – zachęca Paweł Skawiński.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.