PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2012 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Tatry

Sport

Potrójny sukces zakopiańskiej skialpinistki

Wtorek, 24 kwietnia 2012 r.
Autor: Bartek Bartyzel

fot. Bartek BartyzelWygrywając XV Memoriał im. Piotra Malinowskiego, Klaudia Tasz została mistrzynią Polski w skialpinizmie i równocześnie zdobyła Puchar Polski 2012! Jej potrójnym sukcesem a zarazem pobiciem kobiecego rekordu trasy zakończyły się górskie zmagania zawodników podczas zawodów rozgrywanych w rejonie Hali Gąsienicowej w Tatrach.


–  Ciężki sezon i ogromna ilość startów spowodował, że na początku szło mi się dzisiaj bardzo ciężko. Tym bardziej cieszę się, że udało mi się przełamać własną słabość i wygrać z aż ponad 6 minutowa przewagą – mówi Klaudia Tasz, mistrzyni Polski. – Był to dla mnie wspaniały, choć trudny sezon. Kolejny raz wygrałam i Mistrzostwo Polski, i Puchar Polski i Puchar Europy Środkowej. Ale najcenniejsze jest dla mnie 7 miejsce w legendarnych, czterodniowych zawodach Pierra Menta. Mam jednak nadzieję, że to wynik do poprawienia i już myślę z optymizmem o kolejnym sezonie – podsumowuje Klaudia Tasz.

Memoriał Malinowskiego poświęcony jest pamięci jednego z prekursorów polskiego skialpinizmu, Naczelnikowi TOPR Piotrowi Malinowskiemu. To w naszej części Europy najbardziej prestiżowe zawody w skialpinizmie (narciarstwie wysokogórskim). Ambitna trasa wytyczona w sercu polskich Tatr, wspaniałe widoki i niezapomniana atmosfera powodują, że memoriał cieszy się rokrocznie dużą frekwencją, a w środowisku jest traktowany, jak prawdziwe święto skialpinizmu. Co roku uczestniczy w nim coraz więcej Słowaków i Czechów, co podnosi poziom sportowy zawodów, a łączna ilość zawodników przekracza 200 osób. Łaskawsza, kwietniowa pogoda zachęca również wielu widzów do kibicowania na trasie. 

–  W tym roku impreza miała szczególny wymiar również z innego powodu – kilka miesięcy temu, w górach, zginął tragicznie syn Piotra, Jędrek Malinowski – mówi Klaudia Tasz. - Był ratownikiem TOPR i rokrocznie brał udział w memoriale. Będzie go nam brakowało… – dodaje. 

Zawodnicy ruszyli na nartach (a ściślej ujmując na fokach) spod schroniska Murowaniec. W zależności od kategorii wybiegną na dwie trasy: amatorską – łatwiejszą i sportową, na której mają do pokonania pięć przełęczy. Przez Liliowe, Przełęcz Świnicką, Karb i Zawrat przechodzą do Doliny Pięciu Stawów Polskich, skąd przez Dolinę Pustą i Kozią Przełęcz wracają do Murowańca. Formuła rywalizacji jest bardzo „prosta” – wygrywa ten, kto w jak najkrótszym czasie stawi się na mecie. 

Podejścia są miejscami na tyle trudne technicznie, że wymagane jest zdjęcie nart i założenie raków, a nawet wpięcie się lonżami do przygotowanej przez organizatorów liny poręczowej. Chwilami, duża ekspozycja wymaga od uczestników zwiększonej koncentracji. Na przełęczy Świnickiej i Koziej zrzucone są liny, które podczas zjazdu ułatwiają pokonanie stoku o nachyleniu przekraczającym 45 st. Najlepsi zawodnicy zyskują cenne minuty w takim terenie rzucając się do zjazdu niemal „na krechę”. Jest bardzo widowiskowo. 

www.tasz.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.