PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Tatry

Wiadomości

150-lecie objawienia Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr

Poniedziałek, 1 sierpnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka31 lipca Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr obchodziło jubileusz. Minęło 150 lat od chwili, kiedy pasterka Marysia Murzańska ujrzała tu jaśniejącą postać nawołująca do pokuty i nawrócenia. Z tej okazji uroczystą Mszę św. na Polanie Rusinowej koncelebrował kardynał Stanisław Dziwisz. Mimo deszczowej pogody uczestniczyło w niej wielu pielgrzymów, a także przedstawiciele lokalnych władz, instytucji i stowarzyszeń oraz poczty sztandarowe, góralska muzyka i banderia konna. Górale oddali hołd Królowej Tatr. Podczas uroczystości został poświęcony sztandar powiatu tatrzańskiego, w którego herbie widnieje właśnie Matka Boska z Wiktórówek. Natomiast Sanktuarium tego dnia otrzymało relikwie błogosławionego Jana Pawła II.


Mszę św. poprzedziło nabożeństwo w Sanktuarium oraz procesja do polowego ołtarza. Pielgrzymów na Rusinowej Polanie witał kustosz sanktuarium o. Marcin Dąbkowicz, a także jego poprzednik o. Leonard Węgrzyniak, przez 37 lat opiekujący się Wiktorówkami. Obecny był także prowincjał Dominikanów o. Krzysztof Popławski oraz wielu księży z podhalańskich parafii.

Uroczystości były wielkim dziękczynieniem za opiekę i obecność Matki Boskiej na Wiktorówkach oraz prośbą o błogosławieństwo dla Podhala, turystów, pielgrzymów i dla całej Polski.

- To miejsce skłania nas do lepszego życia, nawrócenia się, wyraża tęsknotę do prostego, przejrzystego życia. Odkrywamy tutaj łatwiej obecność Matki Chrystusa. Z dala od naszych domostw, codziennych zajęć, w obliczu surowej i pięknej natury czujemy się bliżej Boga – mówił o Wiktorówkach kard. Stanisław Dziwisz. Przypomniał on także, że częstym gościem w tym miejscu był kard. Karol Wojtyła, który bardzo pragnął odwiedzić Sanktuarium także jako papież.

Na Wiktorówkach działa duszpasterstwo turystyczne, kilka razy w ciągu roku odbywają się tu uroczystości odpustowe związane z kolejnymi świętami ku czci Matki Bożej. Pielgrzymi bardzo licznie uczestniczą także w Pasterkach. Przychodzi tu wiele osób, które chcą się wyspowiadać. Zdarzają się też chrzty i śluby. Matka Boska Jaworzyńska w sposób szczególny zajmuje się sprawami miłości i rodziny i jest to duży fragment przynoszonych tu próśb. Turyści zawsze też mogą liczyć na schronienie przed deszczem i ciepłą herbatę, którą parzą Dominikanie, obecni tu od 1958 r.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji z uroczystości.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa...
    30 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.