PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Patronat medialny WATRA

Muzyka na Szczytach

Czwartek, 4 września 2014 r.
Autor: Ada Ginał-Zwolińska

Muzyka na SzczytachW Zakopanem już 13 września rozpoczyna się 6. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach. Przez osiem festiwalowych dni w Tatrach wystąpi wiele gwiazd, m.in. The Brodsky Quartet, Apollon Musagete Quartett, Sinfonietta Cracovia, Andrzej Jagodziński, Trio BLUette, Lily Maisky, Jean Luc Tingaud, Marcin Zdunik, Marek Bracha, Grzegorz Kotów. O tegorocznej edycji jednej z najważniejszych imprez muzycznych w kraju, mówili organizatorzy Festiwalu podczas konferencji prasowej w Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie.


– Nasza przyjaźń trwa sześć lat. To poważny związek – powiedział o współpracy Instytutu Adama Mickiewicza z Festiwalem Muzyka na Szczytach dyrektor Paweł Potoroczyn. Przyznał, że minęło już te kilka lat, które każdy festiwal musi przeżyć, by pokazać potencjał, klasę, wielkość. – I dziś Festiwal Muzyka na Szczytach tę siłę ma. Gratuluję! Z najwyższym szacunkiem i podziwem, bo to energia i praca tej jednej damy – prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza – Danuty Sztencel – podkreślił szef IAM.

Stowarzyszenie im. M. Karłowicza jest organizatorem Festiwalu, Głównym Partnerem – Województwo Małopolskie. Małopolska. I wszystko gra! Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

– Dla Zakopanego Festiwal był początkowo wyzwaniem, przeciwieństwem folkloru, z którym to miasto się kojarzy – podkreślił obecny na spotkaniu z dziennikarzami burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, który objął patronat nad imprezą. – Nie brakowało sceptyków. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie, by tego typu festiwal nie odbywał się w Zakopanem.

Dlatego właśnie w Tatrach, we wrześniu zagości wiele wyjątkowych wydarzeń artystycznych.

– Festiwal zainauguruje już 13 września polska premiera dzieła córki Andrzeja Panufnika – Roxanny, w wykonaniu legendarnego The Brodsky Quartet – mówił Tomasz Sztencel z rady programowej festiwalu. – Staramy się, by festiwal zawsze miał tematy wiodące, które pozwolą uważnemu słuchaczowi wynieść dużą wiedzę. W tej edycji pierwszym wątkiem jest postać i twórczoć Andrzeja Panufnika, w 100. rocznicę jego urodzin. Drugim – Clara Schumann.

Światowa premiera spektaklu “Clarissima” o słynnej niemieckiej pianistce i kompozytorce, żonie Roberta Schumanna odbędzie się 14 września w Teatrze im. S. I. Witkiewicza. Sztuka, w reżyserii Tomasza Cyza, oparta została na tekście polskiej poetki i pisarki Justyny Bargielskiej.

– Pisząc monolog Clary Schumann, Justyna Bargielska korzystała z wątków biograficznych, ale jej spektakl to tak naprawdę poruszająca historia kobiety, która czeka na spotkanie z mężem przebywającym w sanatorium dla umysłowo chorych i którego nie widziała ponad dwa lata – mówił Tomasz Cyz. W roli głównej wystąpi Aleksandra Justa, a oprawę muzyczną sztuki stanowić będa utwory Roberta Schumanna i Johannesa Brahmsa, w wykonaniu znakomitego pianisty – Marka Brachy.

Na kolejne dni organizatorzy zaplanowali jeszcze wiele wydarzeń, w tym m.in. koncerty Fluent Ensemble i Trio BLUette, formacji Straszni Panowie Trzej - czyli Andrzeja Jagodzińskiego, Andrzeja Łukasika oraz Janusza Szroma, laureatów Paszportu Polityki - Apollon Musagete Quartett, Lily Maisky. Na finał wystąpi Sinfonietta Cracovia z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, pod batutą Jeana-Luca Tingauda.

Festiwalowi towarzyszyć będą pokazy filmów, wystawy oraz spotkania z gośćmi honorowymi, m.in.:  córką i żoną Andrzeja Panufnika - kompozytorką Roxanną Panufnik oraz mecenas sztuki i muzyki Lady Camillą Panufnik, Pawłem Mykietynem, Justyną Bargielską, Aleksandrą Justą. Odbędzie się też dyskusja pt. Muzyka zaczyna się tam, gdzie słowo jest bezsilne, w której wezmą udział: ks. prof. Tomasz Dąbek z klasztoru Benedyktynów w Tyńcu, prof. Robert Piłat z Instytutu Filozofii UKSW w Warszawie oraz dr Marcin Trzęsiok z Akademii Muzycznej w Katowicach.

Na zdjęciu od lewej: Tomasz Cyz reżyser sztuki “Clarissima”, Paweł Potoroczyn dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, Janusz Majcher Burmistrz Miasta Zakopane, Danuta Sztencel Prezes Stowarzyszenia im. M. Karłowicza oraz Tomasz Sztencel z Rady Programowej Festiwalu Muzyka na Szczytach.

Bilety dostępne są w:
Punkcie Informacji Turystycznej, ul. Kościeliska 7, tel.: +48 (18) 20 120 04
Centrum Informacji Turystycznej, ul. Kościuszki 17, tel.: +48 (18) 20 122 11
W trakcie Festiwalu bilety będzie można kupić w miejscach imprez festiwalowych na godzinę przed ich rozpoczęciem.


6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach“ potrwa w Zakopanem od 13 do 20 września 2014 r. Głównym Partnerem Festiwalu jest Województwo Małopolskie. Małopolska. I wszystko gra!

Honorowy Patronat nad Festiwalem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Patronat nad wydarzeniem sprawują również: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Kardynał Stanisław Dziwisz, Starosta Powiatu Tatrzańskiego Andrzej Gąsienica-Makowski oraz Burmistrz Miasta Zakopanego Janusz Majcher.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego.

Sponsorzy: ZEW Niedzica Srebrny Sponsor, Bank Zachodni WBK, Tauron Polska Energia, BP Polska oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partnerami festiwalu są: Biuro Promocji Zakopanego, Instytut Adama Mickiewicza i CULTURE.pl, Narodowy Instytut Audiowizualny, British Council, Instytut Muzyki i Tańca, Hotel Nosalowy Dwór, Kino SOKÓŁ, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem - oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Stowarzyszenie Dom pod Jedlami, Parafia Tatrzańska św. Krzyża, Kościół św. Rodziny, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno- Rehabilitacyjny, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, YAMAHA, firma LAVARD, “Angela” Przedsiębiorstwo Andrzej Stoch oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury.

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP Kraków, Polskie Radio Program II, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Podhalański, Karnet, ZakopanedlaCiebie.pl, INFOGRAM oraz Podhalański Serwis Informacyjny WATRA. Wsparcie redakcyjne RMF Classic.

Program oraz informacje o festiwalu:

www.muzykanaszczytach.com

www.facebook.com/MuzykaNaSzczytach

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek...
    160 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.