PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Wiadomości

Spotkanie miast kazimierzowskich

Sobota, 6 marca 2010 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikBurmistrz Marek Fryźlewicz oraz Przewodniczący Rady Miasta Lesław Mikołajski wzięli udział w spotkaniu Stowarzyszenia Miast Króla Kazimierza Wielkiego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Spotkanie odbyło się dniu imienin monarchy. W tym roku przypada również 700. rocznica jego urodzin.


Nowy Targ został założony w 1346 r. właśnie przez króla Kazimierza Wielkiego, stąd obecność władz miasta, na spotkaniu, którego gospodarzem był Prezydent Lech Kaczyński. W sumie w Pałacu Prezydenckim gościło około 200 osób z całej Polski. Nowy Targ został wspomniany w referacie prof. Jacka Maciejowskiego z bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, kiedy wymieniał większe ośrodki założone osobiście przez monarchę: rodzimą Bydgoszcz, krakowskie dzielnice Kazimierz i Kleparz (kiedyś osobne miasta) oraz Nowy Targ i Lwów.

Prezydent Lech Kaczyński przywitał gości dłuższym przemówieniem. Nawiązał do historii Polski i do działań króla Kazimierza Wielkiego, które nazwał na ówczesne czasy modernizacją państwa. – Dzisiejsza modernizacja musi być modernizacją polegającą na dorównaniu w wydajności. Polska modernizacja musi być modernizacją równomierną – powiedział Prezydent nie ukrywając, że ma na myśli pomoc biedniejszym regionom kraju udzieloną przez regiony bogatsze. – Inaczej będziemy jeszcze pogłębiać różnice – dodał.

- Był to okres wykorzystanych szans – mówi o wspomnianej przez Prezydenta modernizacji państwa Burmistrz Marek Fryźlewicz. – Ale to, co dzieje się w Polsce, również w Nowym Targu, to też jest czas wykorzystywania szans. Wykorzystywania środków europejskich, tworzenia dużych projektów. Bo przecież jesteśmy w trakcie budowy szkoły podstawowej na Niwie z największą halą sportową na Podhalu, rozpoczynamy budowę nowego mostu, pierwszego od ponad półwiecza, również przymierzamy się i w tym roku rozpocznie się budowa basenu, rozpocznie się też wielka modernizacja sieci wodociągowo-kanalizacyjnej – wymienia jednym tchem Burmistrz Fryźlewicz.

Po przemówieniach i referatach był czas na rozmowy nieoficjalne. Prezydent Kaczyński rozmawiał również z władzami Nowego Targu, nadal mile wspomina wizytę w naszym mieście.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z...
    25 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek...
    160 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.