PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

Druga Niedziela po Narodzeniu Pańskim 2 stycznia AD 2011

Piątek, 31 grudnia 2010 r.
Autor: Ks. Michał Anderko

Druga Niedziela po Narodzeniu Pańskim 2 stycznia AD 2011Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. Pojawił się człowiek posłany przez Boga, Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o Światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz posłanym, aby zaświadczyć o Światłości. Była Światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi.


Na świecie było Słowo,
a świat stał się przez Nie,
lecz świat Go nie poznał.
Przyszło do swojej własności,
a swoi Go nie przyjęli.
Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli,
dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi,
tym, którzy wierzą w imię Jego,
którzy ani z krwi,
ani z żądzy ciała,
ani z woli męża,
ale z Boga się narodzili.
Słowo stało się ciałem
i zamieszkało między nami.
I oglądaliśmy Jego chwałę,
chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca,
pełen łaski i prawdy.
Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: „Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie”. Z Jego pełności wszyscyśmy otrzymali łaskę po łasce. Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa. Boga nikt nigdy nie widział. Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył. (J 1,1-18)


 W drugą niedzielę po Narodzeniu Pańskim słyszymy prolog Janowej Ewangelii. Temat Słowa Boga był już znany w Starym Testamencie. To przez Słowo Boga wszystko zostało stworzone. To Słowo ogłaszali prorocy wyjawiając wolę samego Boga. Zsyłane z Niebios na ziemię nie wracało póki nie zrealizowało swego posłannictwa. W greckiej myśli religijnej i filozoficznej Logos posiadał bardzo wiele znaczeń. Filon z Aleksandrii w Egipcie używał tego terminu dla określenia osoby dokonującej aktu stworzenia świata w imieniu Boga. Święty Jan dopełniając rozumienie starotestamentalnej terminologii, wchodząc w dialog z kulturą helleńską, ukazuje prawdziwe znaczenie Logosu. Odwiecznym Słowem nie jest tylko pewna mądrość i moc samego Boga, jako cecha i przejaw Jego działania. Oto Słowem Boga, Jego pełną wypowiedzią nie jest coś ale Ktoś. Jezus z Nazaretu, narodzony w Betlejem jest Odwiecznym Słowem Boga. Fakt, że Syn Boży stał się człowiekiem sprawia, że Boga nie trzeba już szukać niejako po omacku, przez piękno stworzonego świata i samą ludzką refleksję, której owoce zawierają księgi filozoficzne. Boga można zobaczyć, dotknąć, usłyszeć własnymi zmysłami – stał się człowiekiem. Teraz wierzący w Jedynego Stwórcę Nieba i Ziemi nie są tylko mędrcami przekazującymi tradycyjne wartości, normy, zasady moralne. Wyznawcy Boga na pierwszym miejscu są świadkami. Bóg dał się poznać. Nie jest wytworem ludzkiego intelektu, owocem filozoficznych dociekań – jednym słowem – ludzkim pomysłem. To świat i człowiek są stworzone według Bożego konceptu. A sam Stwórca uzdolnił człowieka w naturalny sposób do poznania siebie samego. Bóg chce być poznany i czyni to w zaskakująco prosty, skromny, naturalny sposób: rodzi się z Izraelskiej Młodej Kobiety, żyje wśród zwyczajnych ludzi, podejmuje ludzkie prace z jak najbardziej ludzką kondycją. Poci się i męczy, raduje i uśmiecha, smuci i płacze. Ludzkim kocha sercem, ludzkim myśli umysłem, ludzkimi dłońmi pracuje.
 Na progu Nowego Roku Pańskiego daj nam Boże odnaleźć Ciebie na Nowo w Twoim Synu, abyśmy stawali się w Nim coraz bardziej dziećmi Twoimi. Daj nam Panie łaskę poznawania Ciebie w Twoim Słowie, abyśmy żyjąc w komunii z Tobą mogli być czytelnymi świadkami Twojej miłości i budowniczymi prawdziwego pokoju w świecie.

Tekst można odsłuchać na stronie Radia eM - Radio Archichidiecezji Katowickiej...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.