PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

VI Niedziela Wielkanocna

Niedziela, 29 maja 2011 r.
Autor: Ks. Michał Anderko

VI Niedziela WielkanocnaJezus powiedział do swoich uczniów: "Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze, Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widziani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie.


Nie zostawię was sierotami. Przyjdę do was. Jeszcze chwila, a świat nie będzie już Mnie oglądał. Ale wy Mnie widzicie, po­nieważ Ja żyję i wy żyć będziecie. W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was.

Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie”.

(J 14, 15 – 21)

Dziś gdy mówi się o miłości, przede wszystkim mówi się o uczuciu: „Darzę ją uczuciem miłości”, albo też „niestety musimy się rozejść, bo ja do niej (do niego) już nic nie czuję”. Ale przecież uczucia są zmienne i niezależne od woli człowieka. Człowiek rozumem rozeznając co jest dobre, nakazuje woli to czynić i angażuje w to swoje emocje i uczucia. Uczucia są niezbywalnym elementem zdrowej miłości, ale nie są jej fundamentem! Jakimż wielkim dramatem jest, gdy ktoś nazywając swoją postawę miłością, żąda od ukochanej osoby odwzajemnienia, które wiążę się z łamaniem Dekalogu, łamaniem sumienia! Jakże rozdzierające serce musi być zachowanie człowieka, który nie potrafiąc zapanować nad swoją pożądliwością, traktuje drugiego jako przedmiot, który powinien spełniać jego nieujarzmione kaprysy i fantazje. Taka postawa często jest poparta słowną, psychiczną, a nawet fizyczną przemocą. Może także w imię fałszywej miłości dojść do spotkania „dwóch egoizmów”, które szukając tylko własnego „ja”, nieustannie obwiniają jeden drugiego za niepowodzenia w ich związku.

Jezus przypomina nam w Ewangelii, że sprawdzianem miłości prawdziwej jest wypełnianie Bożych przykazań! I owszem już w Starym Testamencie Dekalog był wychowawcą, gdyż przekonywał ludzi o ich grzechach i zarazem pomagał odkryć bolesną prawdę, że człowiek o własnych siłach nie jest wstanie spełnić wymagań prawa i zasłużyć na zbawienie! Jezus daje nowe przykazanie, byśmy się miłowali, jak on nas umiłował. Miłość Boga do człowieka jest darem zupełnie darmo danym i nie zasłużonym przez człowieka! Objawił nam tę miłość Jezus umywając uczniom nogi i umierając w męczarniach na krzyżu! On umiłował nas, pozwalając sobą pogardzić bez reszty! Cóż za szalona miłość, która nie szuka swego i nie pamięta złego!

Przyjmując prawdę o Miłości Boga objawionej w Jezusie Chrystusie, człowiek może odpowiadać także miłością, jednak do tego uzdalnia go tylko sam Bóg przez Ducha Świętego. Kto nie otwiera się na tę prawdę, odczytuje przykazania jako zbiór nakazów i zakazów ograniczających ludzką wolność i odbierających człowiekowi możliwość prawdziwego miłowania.

Panie! Udzielaj nam swego Ducha, byśmy w Jego Świetle odczytywali Twoją pośród nas obecność i pozwalali, aby Boża miłość rozlewał się w naszych sercach, uzdalniając nas do wypełniania przykazań! Żyj Panie w nas i czyń cuda swojej miłości według Twojego odwiecznego zamysłu!

Tekst można odsłuchać na stronie Radia eM - Radio Archichidiecezji Katowickiej...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm...
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.