PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

XV NIEDZIELA ZWYKŁA

Sobota, 9 lipca 2011 r.
Autor: Ks. Michał Anderko

XV NIEDZIELA ZWYKŁATego dnia Jezus wyszedł z domu i usiadł nad jeziorem. Wnet zebrały się koło Niego tłumy tak wielkie, że wszedł do łodzi i usiadł, a cały lud stał na brzegu. I mówił im wiele w przypowieściach tymi słowami: „Oto siewca wyszedł siać. A gdy siał, niektóre ziarna padły na drogę, nadleciały ptaki i wydziobały je. Inne padły na miejsca skaliste, gdzie niewiele miały ziemi; i wnet powschodziły, bo gleba nie była głęboka. Lecz gdy słońce wzeszło, przypaliły się i uschły, bo nie miały korzenia. Inne znowu padły między ciernie, a ciernie wybujały i zagłuszyły je. Inne w końcu padły na ziemię żyzną i plon wydały, jedno stokrotny, drugie sześćdziesięciokrotny, a inne trzydziestokrotny. Kto ma uszy, niechaj słucha.”


Mt 13,1-9

Po czym można poznać, że obok nas przechodził Bóg? Na tak postawione pytanie Ks. Prof. Jerzy Szymik odpowiedział kiedyś, gdy rozmawialiśmy o organizacji wyjazdowego seminarium, które Ks. Profesor zwykł przeżywać ze swymi studentami, że po hojności.
Jedną z cech Boga jest hojność. Logika Boga, który jest miłością, to logika darmowego obdarzania wszystkich tym, co Bóg ma najcenniejszego, a więc sobą. Bóg mówi stale do człowieka, także dziś, i pragnie, aby Jego słowa dotarły do wszystkich. Bóg przemawia w głosie sumienia każdego człowieka, lecz także, dla kształtowania i formacji ludzkich sumień, przemawia poprzez zewnętrzną posługę głoszenia Ewangelii, działając jednocześnie mocą swego Ducha we wnętrzu słuchacza.
Kiedy czytam i słucham Ewangelii przypadającej na 15-tą niedzielę zwykłą, to uderza mnie właśnie ta hojność Pana Boga, który poprzez Swoje Słowo kierowane do wszystkich, pragnie wejść we wspólnotę z każdym. Często mówimy, że życie wiarą jest łaską. I to jest prawdą! Ale często interpretujemy tę prawdę w taki sposób, jakoby Bóg niektórym tylko pragnął objawić Siebie, a pozostałym kazał cierpliwie czekać na Jego zmiłowanie. Wiara jest łaską, ale zależy w konkretnym przypadku od zgody, decyzji, pragnienia wolnego człowieka. Bóg decyduje o czasie i miejscu. Zna etapy dojrzewania człowieka w wierze, lecz jednocześnie przypowieść siewcy ukazuje wyraźnie, że adresatami Bożego Słowa są wszyscy, bez wyjątku. Wobec Boga nie da się przejść obojętnie, lecz trzeba się opowiedzieć, podjąć decyzję: przyjąć lub odrzucić. Jaką glebą jest moje serce? Czy problemy z naszą płytką wiarą nie biorą się stąd, że często nie mamy czasu by pozwolić Bogu mówić do nas? Czy nieumiejętność zagospodarowania czasu, a więc brak czasu na lekturę choćby fragmentu Ewangelii przewidzianego na dany dzień, nie jest podstawowym problemem ludzi uznających się za wierzących? Jeśli nie mam czasu, to, co robię z czasem, który mam?
Panie Jezu Chryste, Odwieczne Słowo Ojca, przez, które wszystko się stało, pomóż nam byśmy pozwolili Tobie mówić do nas, byśmy zawalczyli o czas przeznaczony na spotkanie z Tobą Objawiającym się na kartach Ewangelii. Niechaj Twoja miłość stwórcza zawarta w Bożym, Twoim, Słowie stwarza nas na nowo.

Tekst można odsłuchać na stronie Radia eM - Radio Archichidiecezji Katowickiej...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.