PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

XXII Niedziela Zwykła

Sobota, 27 sierpnia 2011 r.
Autor: Ks. Michał Anderko

XXII Niedziela ZwykłaJezus zaczął wskazywać swoim uczniom na to, że musi iść do Jerozolimy i wiele wycierpieć od starszych i arcykapłanów, i uczonych w Piśmie; że będzie zabity i trzeciego dnia zmar-twychwstanie. A Piotr wziął Go na bok i począł robić Mu wyrzuty: „Panie, niech Cię Bóg broni! Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie”. Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: „Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie”.


Wtedy Jezus rzekł do swoich uczniów: „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Cóż bo­wiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł?
Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę? Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego razem z aniołami swoimi, i wtedy odda każdemu według jego postępowania”.

Mt 16,21–27

Wydarzenia opisane w powyższym fragmencie Mateuszowej Ewangelii następują bezpośrednio po tym, o czym słyszeliśmy poprzedniej niedzieli. Piotr wyznał, że Jezus z Nazaretu jest oczekiwanym Mesjaszem – Synem Boga. Usłyszał od Mistrza słowa, które uświadomiły mu, że Jego wyznanie wiary nie było owocem wiedzy nabytej od jakiegokolwiek człowieka. To sam Bóg Ojciec objawił Piotrowi tę prawdę i uzdolnił go do złożenia świadectwa wobec innych. Boże wybranie i Piotrowe wyznanie wiary sprawiły, że Jezus powiedział: „Ty jesteś Piotr –Opoka i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą”. Ta scena skończyła się może dla wielu zaskakującym zakazem. Dlaczego nie mogli nikomu mówić o tym, że ich Mistrz – Jezus z Nazaretu jest oczekiwanym Mesjaszem?

Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w dzisiejszej perykopie ewangelicznej. Jest w niej zawarta ogromnie ważna prawda także dla dzisiejszej nowej ewangelizacji. Piotr staje się coraz bardziej świadomy, że Jego wnętrze, umysł i serce, sumienie staje się polem walki między tym, co Bóg o sobie objawia, a tym, co Piotr i inni o Bogu sobie wyobrażają. Wybranie Boże i wyznanie wiary nie pozbawiło Piotra konieczności przebycia bolesnej drogi dojrzewania w wierze. Plany Boga całkowicie przekraczają skażone grzechem ludzkie pomysły na sposób wprowadzania Królestwa Bożego w świecie. Za poprawnie sformułowanym wyznaniem Piotra kryła się obca Bogu koncepcja Mesjasza, a więc fałszywy obraz samego Boga i Jego planu objawienia się światu.

To przechodziło ludzkie pojęcie, żeby Bóg, który jest Stwórcą całego kosmosu i człowieka, mógł wobec własnego stworzenia stać się tak skrajnie bezbronny, że aż zabity. I chociaż Jezus zapowiadał zmartwychwstanie, to dla uczniów, z Piotrem na czele, były to prawdy przekraczające wtedy ich możliwości pojmowania. Mesjasz miał być zwycięski wobec wszystkich ludzi, miał ostatecznie doprowadzić do wiary w jedynego Boga Jahwe, Boga Izraela, wszystkie narody. Jakże więc było możliwe mówienie o Jego śmierci? Dlatego też Piotr, często zbyt szybki w działaniu i mówieniu, ale całkowicie szczery i prawdziwy, zaczyna poprawiać Mistrza i upominać Go.

Dochodzimy tutaj do jednego z najtrudniejszych elementów nowej ewangelizacji i ewangelizacji w ogóle. Trzeba siebie samego zapytać, czy Bóg, w którego wierzę jest naprawdę Bogiem, który objawia siebie na kartach Pisma Świętego, dał siebie poznać w osobie Jezusa Chrystusa i nadal żyje pośród nas, w sposób szczególny w sakramentach Kościoła i drugim człowieku?

W Piotrze musiała się zburzyć jego własna koncepcja Mesjasza i sposobu, w jaki zbawi On świat. Musiał jeszcze wiele razy przekonywać się, że jego ludzkie pomysły stoją w opozycji do planów, które pragnął objawić i zrealizować Bóg. Logika zwycięstwa, w której człowiek przegrywa i jest pokonany, nie jest logiką Boga, lecz szatana. Człowiek nieustannie staje wobec wyborów i decyzji. Jezus nie potępił Piotra. Zgromił szatana, który jest autorem fałszywego obrazu Boga i pomysłodawcą sprzecznej z miłością metody wprowadzania Bożego Królestwa w świecie. Zwróćmy uwagę, że Jezus nie rezygnuje z Piotra. Ten, który ma umacniać braci w wierze, wpierw sam musi przejść drogę Mistrza: musi się zaprzeć samego siebie.

Jakże często myśląc dziś o głoszeniu Ewangelii, zapominamy o tym fundamentalnym procesie: nawracaniu – ciągłej zmianie myślenia, rezygnacji z ludzkich pomysłów, na rzecz Bożych.

Zakaz mówienia o Jezusie jako Mesjaszu na tym etapie jest zrozumiały. Dopiero Jego męka i śmierć, a więc po ludzku przegrana, i definitywne zwycięstwo przez zmartwychwstanie, dzięki któremu wszyscy mogą otrzymać odpuszczenie grzechów i udział w Bożym zwycięstwie miłości, stają się treścią Dobrej Nowiny. Tak objawił siebie Bóg i do końca czasów pragnie objawiać.

Panie, Ukrzyżowany i Zmartwychwstały! Uzdolnij nas do przyjmowania Twoich łask, które nadobficie pragniesz nam udzielać, byśmy zapierali się własnego egoizmu i przyjmując stale Twoje przebaczenie otwierali się naprawdę o Tobie takim, jakim nam siebie objawiłeś i stale objawiasz.

Tekst można odsłuchać na stronie Radia eM - Radio Archichidiecezji Katowickiej...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IAniołek średni IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.