PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

3 razy tak dla zdrowia

Wtorek, 13 września 2011 r.
Autor: Stowarzyszenie MANKO

3 razy tak dla zdrowiaObywatelska Koalicja „Tytoń Albo Zdrowie”, zrzeszająca 16 polskich organizacji pozarządowych, w tym Fundację „Promocja Zdrowia”, Stowarzyszenie MANKO oraz Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych, 8 września rozpoczęła obywatelską inicjatywę wysyłając listy do kandydatów na Posłów i Senatorów RP z pytaniem o ich wizję ochrony zdrowia i życia obywateli Polski. Udzielając odpowiedzi na 3 pytania politycy opowiedzą się „za” albo „przeciw” poprawie zdrowia mieszkańców naszego kraju.


Organizatorzy ogólnopolskiej akcji w związku z ogromnymi stratami ludzkimi oraz ekonomicznymi, jakie ponosi Polska z powodu czynnego i biernego palenia, proszą kandydatów głównych partii politycznych (PiS, PO, PSL, SLD, PJN, SDPL) o wypowiedź w tak ważnych dla dobra publicznego kwestiach, jak:

 • wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych,
 • całkowite zakazanie reklamy i promocji wyrobów tytoniowych, w tym ich eksponowania w punktach sprzedaży, tak aby były one niewidoczne dla niepełnoletnich klientów,
 • zwiększenie środków przeznaczanych z budżetu państwa na finansowanie rządowego programu ograniczenia zdrowotnych następstw palenia tytoniu.

Wszyscy kandydaci, którzy na powyższe pytania odpowiedzą 3 razy TAK zostaną uznani przez autorów listu za kandydatów troszczących się o zdrowie publiczne w Polsce. Lista tych kandydatów udostępniona zostanie opinii publicznej poprzez komunikaty medialne, stronę internetową www.tytonalbozdrowie.pl i media społecznościowe.

Co roku w Polsce z powodu palenia umiera ok. 70 000 osób. To tak, jakby z mapy Polski rokrocznie znikało miasto wielkości Suwałk. Dodatkowo, 2000 zgonów następuje w wyniku biernego narażenia na dym tytoniowy. Łącznie, to 217 razy więcej niż zmarło na całym świecie w wyniku zakażenia wirusem ptasiej grypy (H5N1) w latach 2003-2011. Te zatrważające statystyki 12-krotnie przewyższają ilość zgonów spowodowanych wypadkami drogowymi. To nieocenione straty ludzkie, ale Polska ponosi z tego tytułu również wysokie koszty ekonomiczne. Straty ekonomiczne państwa związane z przedwczesną śmiercią (na skutek czynnego oraz biernego palenia tytoniu) 43 000 konsumentów i pracowników szacowane są w Polsce na ok. 27 mld zł (to o ponad 6 mld więcej niż zanotowany w czerwcu deficyt budżetowy) i znacznie przekraczają wpływy z podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe (16 mld zł w 2009 r.).

Ochrona zdrowia obywateli to fundamentalne działanie na rzecz społeczno-ekonomicznego rozwoju Polski. Poprawa zdrowia publicznego, rozumiana nie tylko jako doraźna interwencja, ale przede wszystkim jako ochrona przyszłych pokoleń i podstawowy warunek dobrobytu obywateli, a tym samym państwa, powinna być politycznym priorytetem parlamentarzystów. Czy kandydaci na posłów i senatorów chcą zadbać o należytą ochronę zdrowia i życia swoich obywateli? Opinia publiczna powinna to wiedzieć.

List do kandydatów na posłów i senatorów.pdf

Zobacz w naszym sklepie:
 • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm...
  30 zł
 • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
  55 zł
 • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
  100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.