PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

XXV Niedziela Zwykła

Sobota, 17 września 2011 r.
Autor: Ks. Michał Anderko

XXV Niedziela ZwykłaJezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść: „Królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. Umówił się z robotnikami o denara za dzień i posłał ich do winnicy. Gdy wyszedł około godziny trzeciej, zobaczył innych, stojących na rynku bezczynnie, i rzekł do nich: »Idźcie i wy do mojej winnicy, a co będzie słuszne, dam wam«. Oni poszli. Wyszedłszy ponownie około godziny szóstej i dziewiątej, tak samo uczynił. Gdy wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych stojących i zapytał ich: »Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?«. Odpowiedzieli mu: »Bo nas nikt nie najął«. Rzekł im: »Idźcie i wy do winnicy«.


A gdy nadszedł wieczór, rzekł właściciel winnicy do swego rządcy: »Zwołaj robotników i wypłać im należność, począwszy od ostatnich aż do pierwszych«. Przyszli najęci około jedenastej godziny i otrzymali po denarze. Gdy więc przyszli pierwsi, myśleli, że więcej dostaną; lecz i oni otrzymali po denarze.
Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: »Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, którzyśmy znosili ciężar dnia i spiekoty«. Na to odrzekł jednemu z nich: »Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czy nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje, i odejdź. Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry«. Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi”.

Mt 20, 1-16a

Zadaniem przypowieści jest przybliżenie słuchaczom tajemnicy Boga oraz Jego relacji do człowieka i świata. Osadzenie jej treści w doczesnej rzeczywistości ludzkiego życia, pomaga nam zbliżyć się za pośrednictwem zmysłów do tego, co przekracza czysto zmysłowe poznanie. Spróbujmy wspólnie zastanowić się, jaki obraz Boga wyłania się z tego porównania?
Dziś ekonomia wydaje się rządzić światem. Człowiek zanurzony w ekonomicznym sposobie myślenia może mieć problemy z przyjęciem dzisiejszej Ewangelii: co to za właściciel, który niejako sam poszukuje robotników, by dać im możliwość pracy i zarobku, a po skończonej pracy przy wypłacaniu należności zamiast odliczać od umówionej z pierwszymi kwoty, to z hojności i dobroci wszystkim daje tyle samo.
Jeżeli owym gospodarzem jest Bóg i pragnie zbawienia wiecznego wszystkich, to czyż w Jezusie Chrystusie nie objawił dobitnie, że szuka niestrudzenie i do końca zabłąkanych i pogubionych? Czyż nie chce byśmy wszyscy osiągnęli pełną wspólnotę z Nim – owego denara? Czyż może dziwić logika miłości, która nakazuje obdarowywać wszystkich tym, co było obiecane od początku stworzenia, a jednocześnie było pragnieniem Boga? Czyż nie wolno Wszechmogącemu Stwórcy kosmosu, łącznie z planetą o dwóch słońcach spoza naszej galaktyki, stać się tak bezbronnym, by klęknąć przed człowiekiem - ulotnym pyłkiem we wszechświecie, prosząc o przyjęcie zaproszenia do współpracy z jego łaska, która nadaje sens ziemskiemu życiu, wskazując jednocześnie perspektywę wieczności?
Bo kto prawdziwie doświadczy komunii z Bogiem, ten nie zazdrości nikomu, lecz pragnie, aby wszyscy jak najszybciej mogli zaczerpnąć z odwiecznego źródła miłości, bo im później to uczynią, tym gorzej dla nich.
Panie Jezu, spraw, byśmy pojęli wyznanie Apostoła Narodów: „dla mnie żyć to Chrystus, a umrzeć to zysk”, bo przecież w życiu i śmierci należymy do Pana.

Tekst można odsłuchać na stronie Radia eM - Radio Archichidiecezji Katowickiej...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Lampka nocna z parzenicąLampka nocna z parzenicąLampka nocna z naniesionym na kloszu motywem ludowym (po dwóch stronach klosza) w kolorze czarnym, malowanym ręcznie. Klosz w kolorze kremowym. Podstawa lampki...
    120 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk...
    25 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.