PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

Ruszyła kampania nie pal przy dziecku

Poniedziałek, 31 października 2011 r.
Autor: Stowarzyszenie MANKO

Ruszyła kampania nie pal przy dzieckuBadania wykazały, że skala narażenia dzieci na dym tytoniowy jest w Polsce ogromna. Każdego roku rodzi się ponad 100 tys. dzieci, które podczas pierwszych 9 miesięcy życia w łonie matki są narażone na działanie setek niszczących zdrowie związków chemicznych zawartych w dymie tytoniowym. Aż 60% dzieci jest zmuszonych przez oboje, lub jedno z rodziców do biernego palenia. Ponad 20% palaczy przyznaje się do palenia w obecności kobiet w ciąży. W związku z tymi niepokojącymi danymi krakowskie Stowarzyszenie MANKO we współpracy z Polskim Towarzystwem Programów Zdrowotnych rozpoczęło kampanię społeczną „Nie pal przy dziecku”.


- Stowarzyszenie MANKO od wielu lat zajmuje się działalnością edukacyjną m.in. w zakresie efektów biernego palenia, prowadząc z sukcesem kampanię społeczną Lokal Bez Papierosa.pl. Dostęp do szeregu badań i statystyk uświadomił nam kolejny ogromny problem w Polsce – palenie przy dzieciach, zarówno tych narodzonych, jak i przebywających w łonie matki. Dlatego nasza kampania Nie pal przy dziecku skierowana jest przede wszystkim do rodziców i opiekunów, którzy palą papierosy, ale także osób niepalących, które zezwalają na narażanie dziecka na dym tytoniowy w środowisku rodzinnym i towarzyskim – zaznacza koordynator kampanii Sabina Bryś.

POWAŻNY PROBLEM DO ROZWIĄZANIA

Jak podkreśla lek. Łukasz Balwicki, specjalista zdrowia publicznego z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - Problem palenia wśród ciężarnych jest ogromny. Badania Polskiego Projektu 400 Miast ujawniły, że 35% kobiet pali rozpoczynając ciążę. Część z nich rzuca nałóg, jednak aż 20% kontynuuje palenie całą ciążę. W ten sposób narażając siebie oraz dziecko na poważne konsekwencje zdrowotne takie jak: poronienie, komplikacje okołoporodowe, niską masę urodzeniową dziecka, zespół nagłej śmierci noworodka, wady wrodzone i wiele innych. Dzieci palących matek mają większe szanse zapadać na infekcje ucha środkowego, być otyłymi, cierpieć na zaburzenia zachowania oraz powikłania alergii i astmy. Są także 3 razy bardziej narażone na to, że same w przyszłości będą palaczami.

Dla większości dzieci bierne palenie nie jest dobrowolnym wyborem. Uczynienie przestrzeni wolnej od dymu tytoniowego redukuje istotny czynnik rozwoju chorób, co w efekcie buduje potencjał zdrowotny dziecka. Ochrona dziecka przed biernym paleniem tytoniu jest podstawowym zadaniem w obszarze profilaktyki, za który w pełni odpowiadają rodzice i opiekunowie.

KAMPANIA SPOŁECZNA „NIE PAL PRZY DZIECKU” PEŁNĄ PARĄ!

W ramach kampanii uruchomiono portal www.niepalprzydziecku.pl, na którym można znaleźć rzetelne informacje na temat szkodliwych efektów palenia w obecności dziecka, a także porady ekspertów. Organizatorzy przewidzieli cykl spotkań w szkołach rodzenia na terenie całej Małopolski oraz we współpracy ze specjalistami przygotowali broszurę informacyjną, będącą praktycznym zestawieniem wszelkich informacji na temat skutków palenia, a także miejsc, w których można uzyskać pomoc.

Już 5 listopada 2011 r. w Galerii Kazimierz na ul. Podgórskiej 34 w Krakowie, w godz. 12.00-19.00 odbędzie się event Dzień Zdrowia Dziecka. W programie m.in. porady położnych, psychologa, prawnika, bezpłatne badania (USG, za pomocą spirometru) i konsultacje medyczne, które zapewnią specjaliści ze Szpitala Położniczo-Ginekologicznego UJASTEK. Dla najmłodszych i ich rodziców przewidziano liczne atrakcje: gry i zabawy rozwojowe, pokaz baniek mydlanych oraz mody dziecięcej i ciążowej.

Pełny program dostępny na: www.niepalprzydziecku.pl

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.