PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Wiadomości

Niedziela Chrztu Pańskiego

Sobota, 7 stycznia 2012 r.
Autor: Ks. Michał Anderko

Niedziela Chrztu PańskiegoJan Chrzciciel tak głosił: „Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby się schylić i rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym”. W owym czasie przyszedł Jezus z Nazaretu w Galilei i przyjął od Jana chrzest w Jordanie. W chwili, gdy wychodził z wody, ujrzał rozwierające się niebo i Ducha jak gołębicę zstępującego na siebie. A z nieba odezwał się głos: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie”.


/Mk 1,6b-11/

Dziś jest moda na mocnych! Nie możesz być słaby, nie wolno Ci okazywać uczuć, bo inni mogą to wykorzystać; zawsze miej przewagę nad innymi, dla bezpieczeństwa i własnego spokoju; musisz mieć ostatnie zdanie i udowodnić, że prawda leży bo Twojej stronie – nawet, gdyby fakty przeczyły, to tylko gorzej dla faktów; studiując prawo uświadamiasz sobie, że nie najważniejszą jest PRAWDA obiektywna, lecz prawda Twojego klienta – w tym musisz być bezbłędny... i wiele, wiele innych porad można dziś usłyszeć, jako drogowskazy prowadzące do sukcesu...
 Jakże to odmienne od postawy proroka Jana: mam świadomość, że istnieje mocniejszy ode mnie, mocniejszy w miłości, mocniejszy w miłosierdziu przebaczającym grzechy; mocniejszy w cierpliwości oczekiwania na powrót grzesznika... Czyż nam ludziom znerwicowanym i zagonionym, działającym w logice fałszywej samowystarczalności, nie potrzeba na nowo uświadomić sobie tej prawdy: jest mocniejszy ode mnie, choć przychodzi do mnie jako słabszy? Stał się niemowlęciem jak to świętowaliśmy i świętujemy nadal! Lecz dziś zaproszeni jesteśmy by z zachwytu nad pokorą, prostotą, bezbronnością Boga, pójść dalej i przyjrzeć się konsekwencjom jakie płyną dla nas: On stał się jednym z nas, byśmy stali się jak On w godności, w byciu obdarowanym miłością. Czy naprawdę wierzę, że przez chrzest, który otrzymałem, niebo stało się otwarte dla mnie? Mam przystęp do samego źródła miłości – Boga. Jezus będąc w synowskiej relacji z Ojcem wprowadza nas w tę najintymniejszą więź, jaka łączy matkę i ojca z dziećmi. Co więcej Bóg zapragnął w mocy Ducha Świętego zamieszkać w nas. Czy sobie zdaję sprawę z tej godności? Bóg mówił i mówi nadal do mnie i do Ciebie: Tyś jest mój syn umiłowany, tyś jest ma córka umiłowana. Jakie to wywyższenie, jakaż godność. Ale też i zadanie wobec innych. Na mocy chrztu mam być świadkiem tej miłości, która pragnie każdego człowiek tak wywyższyć. Jest mały problem: czy jestem zdolny na takie uniżenie wobec drugiego, jakie wobec mnie przyjmuje stale Bóg?

Tekst można odsłuchać na stronie Radia eM - Radio Archichidiecezji Katowickiej...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak...
    25 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.