PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Sobota, 7 kwietnia 2012 r.
Autor: Ks. Michał Anderko

Niedziela Zmartwychwstania PańskiegoPierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus miłował, i rzekła do nich: „Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono”. Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka.


Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych. (J 20,1-9)

Myślę o Kościele – moim, naszym domu i uczę się z tej sceny ewangelicznej jak budować relacje w Bożej rodzinie. To była Wielka Noc! Jeszcze przed wschodem słońca Maria Magdalena idzie do grobu i jako pierwsza widzi go pusty. Sama jednak nie potrafi pojąć tego, co się stało i właściwie zinterpretować. Biegnie więc do papieża. Tak! Do tego, któremu Jezus powiedział: „Ty jesteś Piotr – Skała i na tej skale zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne Go nie przemogą”. Ten Piotr po bolesnym doświadczeniu trzykrotnego zaparcia się Mistrza oraz wylanych łzach szczerego żalu, przebywa razem z Apostołem Janem. Umiłowany uczeń jako jedyny z grona Dwunastu pozostał pod krzyżem Jezusa w godzinie Jego agonii i śmierci, słysząc testament Mistrza, w którym cały Kościół otrzymał Maryję za matkę, a Maryja w osobie Jana otrzymała wszystkich za swoje dzieci. Ci dwaj tak różniący się Apostołowie, bez zwłoki udają się razem do miejsca pogrzebania Jezusa. Choć Jan nazywany jest „umiłowanym uczniem” i pierwszy przybywa do grobu, widząc go pustym, to jednak nie wchodzi do środka. Czeka na Piotra – pierwszego spośród Apostołów. Ustępuje mu miejsca. Wchodzi do grobu za papieżem. Będąc przy nim widzi i wierzy. Rozumieją teraz Pisma, które zapowiadały wszystko, lecz do tej pory nie potrafili tego pojąć. Nie potrafili także przyjąć słów Jezusa, mówiącego im o konieczności bycia wydanym w ręce ludzi, skazanym, torturowanym i zabitym. Będąc razem, w pustym grobie, dociera do nich to wszystko z wielką wyrazistością i jasnością pozwalającą także rozumem pojąć, że wypełniło się Pismo, a Jezus pokonał śmierć, przyjmując ją na siebie. Umarł jak każdy człowiek umrzeć musi, lecz zmartwychwstał i już teraz każdy w Nim zmartwychwstać może. Kobieta, pierwszy z Apostołów, umiłowany uczeń – każda z osób inna, każda w tej scenie ma swoją jedyną i niezastąpioną rolę: jest hierarchia i jest miłość; jest świadomość potrzeby drugiego i jest wzajemne uznanie. A wszystko dzieje się wokół Osoby Syna Bożego, Jezusa z Nazaretu, który został zabity, a teraz zmartwychwstał. Panie Jezu Chryste, żyjący stale w swoim Kościele! Niechaj Twój duch pomaga nam rozpoznawać Ciebie Zmartwychwstałego, obecnego pośród nas. Niechaj łączność z Tobą przez udział w sakramentach Kościoła i jedność z braćmi i siostrami w Twojej Miłości potężniejszej niż nasze grzechy i śmierć, staną się dla dzisiejszego świata czytelnym znakiem, że Kościół jest domem otwartym dla każdego.

Tekst można odsłuchać na stronie Radia eM - Radio Archichidiecezji Katowickiej...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VIIIGrafika Folk w ramce VIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.