PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Wiadomości

XI Niedziela Zwykła

Niedziela, 17 czerwca 2012 r.
Autor: Ks. Michał Anderko

XI Niedziela ZwykłaJezus powiedział do tłumów: „Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy nasienie kiełkuje i rośnie, on sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarno w kłosie. A gdy stan zboża na to pozwala, zaraz zapuszcza sierp, bo pora już na żniwo”.


Mówił jeszcze: „Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane, wyrasta i staje się większe od innych jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki powietrzne gnieżdżą się w jego cieniu”. W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli ją zrozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom. (Mk 4,26-34)


Wydaje się, że wszystko w naszym życiu musi być „zaraz” lub „natychmiast”, praca do wykonania zawsze na „wczoraj”. Chorobą naszych czasów jest „brak czasu”. A przecież doba niezmiennie ma 24 godziny. Jeżeli brakuje nam czasu, to trzeba się zapytać: co robimy z czasem, który mamy? Konieczność dokonywania wyborów jest nieodzowna w dojrzałym życiu. Nie da się wszystkiego mieć, wszystko zaliczyć, wszędzie być. Aby mieć czas dla kogoś, trzeba zrezygnować ze spotkania z kimś innym, aby mieć czas na „coś”, trzeba zrezygnować z „czegoś” innego. Wszystko co się dokonuje ze swej natury wśród stworzeń ma swój odpowiedni, właściwy czas. Oczywiście człowiek potrafi, używając własnego rozumu, doprowadzić, wyprodukowanymi przez siebie środkami, do przyspieszenia pewnych procesów, a nawet polepszenia końcowych efektów. Mamy dziś owoce i warzywa, które kiedyś były sezonowe, a dziś są dostępne niemal przez cały rok. Tyle tylko, że choć pięknie wyglądają, to coraz trudniej o ich naturalny, prawdziwy smak. Psychoza pośpiechu i natychmiastowych efektów wdziera się do naszego postrzegania życia wewnętrznego i coraz trudniej jest nam zgodzić się na logikę ziarna gorczycy: musi być czas, gdy coś jest malutkie, niewidoczne, wizualnie przysypane, przygniecione czymś innym. W dziele ewangelizacji zniechęcamy się, gdy coś nie przynosi widocznych dla nas efektów, owoców. A przecież i tutaj zbawienną jest cierpliwość oraz świadomość, że nawet to, co ma pozornie znikomą wartość, może z czasem stać się początkiem wielkich dzieł Bożych. Duchu Święty! Natchnij nasze serca swoim światłem, byśmy nigdy nie rezygnowali z najmniejszych gestów i czynów dobroci. Umacniaj w nas cierpliwość, która jest pierwszą cechą miłości, byśmy zawsze pamiętali, że przez nasze dobre czyny uczestniczymy w odwiecznych planach Bożej miłości.

Tekst można odsłuchać na stronie Radia eM - Radio Archichidiecezji Katowickiej...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm...
    30 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.