PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Góry

Chodzimy po górach i zdobywamy Górską Odznakę Turystyczną PTTK

Wtorek, 21 maja 2013 r.
Autor: Maciej Bętkowski

Chodzimy po górach i zdobywamy Górską Odznakę Turystyczną PTTKRok 2013 został w Polsce ogłoszony Rokiem Przewodników Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. Dlatego przewodnicy organizują w tym roku wiele akcji i imprez popularyzujących turystykę w kraju i za granicą. Z inicjatywy Oddziału "Tatrzańskiego" Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Zakopanem i Koła Przewodników Tatrzańskich PTTK im.Klimka Bachledy, rozpoczynamy akcję popularyzującą turystyczne, bezpieczne i przyjemne chodzenie po górach i zdobywanie Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK.


Akcja będzie prowadzona społecznie i bezpłatnie dla turystów biorących w niej udział. Ma ona na celu zachęcenie miłośników gór: mieszkańców Zakopanego, Podhala i przyjeżdżających do nas turystów, ale także tych, którzy dopiero mają zamiar po górach rozsądnie i bezpiecznie chodzić, do chodzenia po górach dla własnej przyjemności z równoczesnym zdobywaniem kolejnych stopni Górskiej Odznaki Turystycznej. Wszyscy, którzy w tegorocznym sezonie turystycznym zweryfikują zdobyte punkty GOT w Oddziale PTTK w Zakopanem i zdobędą którąkolwiek z odznak GOT,  wezmą udział w losowaniu cennych nagród rzeczowych.

Wszystkie szlaki turystyczne w Tatrach, na Podhalu i w innych polskich górach, mają określoną punktację GOT. Ogólnie jest tak, że 1 km przebytego szlaku równy jest 1 punktowi i 100 m pokonanej wysokości to także 1 punkt. Szlaki i punktacje dokładnie są opisane w Regulaminie GOT, który można kupić w Oddziale PTTK w Zakopanem, w księgarniach lub znależć w Internecie.

Planujemy w ciągu 3 miesięcy: w czerwcu, lipcu i sierpniu, co 2 tygodnie w niedziele, przejścia wyznaczonych szlaków do schronisk turystycznych, w czasie których przewodnik tatrzański będący również przodownikiem turystyki górskiej GOT PTTK, będzie objaśniał zasady zdobywania punktów GOT, równocześnie podając wiadomości o przebywanej trasie, zwracając uwagę na piękno otaczającej przyrody, a przede wszystkim na zasady bezpiecznego chodzenia po górach. Chcąc poznać góry i być w nich w pełni bezpiecznym, trzeba nabyć odpowiednią wiedzę i praktykę, trzeba się po prostu gór uczyć i nauczyć ... - cytat z Regulaminu GOT.

Miejsca zbiórek będą wyznaczane u wylotów dolin przy budkach kasowych TPN o godzinie 9-tej rano. Turyści mogą sobie iść indywidualnie po szlakach według własnych wariantów przejść, lub w pobliżu przewodnika, słuchając tego co on mówi. W ustalonych miejscach przewodnik będzie się zatrzymywał, aby lepiej być słyszanym i aby mógł udzielać odpowiedzi na zadawane pytania. Szczegółowe informacje o planowanych przejściach szlaków, będą podawane w Radiu Alex, prasie i Internecie.

2.06.2013 planowany jest do przejścia szlak w Dolinie Strążyskiej do herbaciarni "Parzenica" i wodospadu Siklawica, a następnie do Doliny ku Dziurze z wejściem do samego dna jaskinii Dziura. Turyści zdobędą wtedy 16 punktów GOT.

16.06.2013 planowane jest przejście z Kuźnic do Pustelni Świętego Brata Alberta, Hotelu Górskiego PTTK na Kalatówkach i schroniska na Hali Kondratowej. 12 pkt. GOT. Zbiórka w Kuźnicach przy tablicy informacyjnej, na początku szlaku.

30.06.2013 będzie przejście szlaku w Dolinie Kościeliskiej z Kir do schroniska na Ornaku i do Stawu Smreczyńskiego. 17 pkt. GOT.

7.07.2013 będzie przejście szlaku z Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej i do Doliny Jarząbczej, do kamienia z tablicą upamiętniająca pobyt Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 23 czerwca 1983 roku. 19 pkt. GOT.

21.07.2013 planujemy przejście z Kuźnic do schroniska na Hali Gąsienicowej i nad Czarny Staw Gąsienicowy. 21 pkt. GOT.

6.08.2013 pójdziemy z parkingu na Palenicy Białczańskiej do schroniska w Rostoce i do Morskiego Oka, obchodząc Morskie Oko dookoła. 25 pkt. GOT.

11.08.2013  pójdziemy od Wodogrzmotów Mickiewicza, Doliną Roztoki zielonym szlakiem do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, z zejściem czarnym szlakiem do zielonego i z powrotem do Wodogrzmotów Mickiewicza. 16 pkt. GOT.

Na zakończenie 25.08.2013r planujemy przejście z Wierch Porońca na Rusinową Polanę z wejściem na Gęsią Szyję i zejściem do Kaplicy Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach. Powrót z Kaplicy niebieskim szlakiem do Zazadniej. 14 pkt. GOT.

Każdy uczestniczący we wszystkich powyższych wycieczkach zdobędzie aż 140 punktów GOT, a więc znacznie więcej niż potrzeba na zdobycie popularnej lub małej brązowej Górskiej Odznaki Turystycznej. Inicjatorzy akcji "Chodzimy po górach" będą zachęcać turystów biorących udział w tej akcji, aby między naszymi wędrówkami niedzielnymi, sami chodzili po tatrzańskich i podhalańskich szlakach. Przypominamy - na zdobywców odznak GOT  będą czekały do rozlosowania cenne nagrody.

Organizatorzy akcji "Chodzimy po górach i zdobywamy Górską Odznakę Turystyczną" Zarząd Oddziału Tatrzańskiego PTTK Zakopane

Wszelkich informacji udziela Biuro Oddziału PTTK w Zakopanem tel.182063012 od 9.00 do 16.00

www.zakopanepttk.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.