PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2009 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

17 września - Dzień Sybiraka

Piątek, 18 września 2009 r.
Autor: Ewa Matuszewska

17 września - Dzień SybirakaDla członków Związku Sybiraków 17 września to data szczególnie bolesna. Ten dzień pozbawił ich wszystkiego - wolności, ojczyzny, domu, bliskich. Corocznie, w coraz mniejszym gronie, spotykają się na mszach rocznicowych, składają wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapalają znicze pod pomnikami, na grobach i w miejscach pamięci narodowej.


Również członkowie zakopiańskiego Oddziału Związku Sybiraków jak co roku spotkali się 17 września na mszy świętej, odprawianej przez księdza Dziekana Stanisława Olszówkę w Starym Kościele przy ul. Kościeliskiej.
W homilii ksiądz Dziekan podkreślił, jak ważne dla nas wszystkich jest, by Związek przetrwał, by zawsze znalazł się ktoś, kto będzie trzymał jego sztandar. Apelował do młodych ludzi, by zachowali na zawsze w pamięci wydarzenia tamtych okrutnych lat. Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz na Pęksowym Brzyzku, pod Pomnik Katyński. Tam w imieniu Sybiraków zabrała głos Małgorzata Albrzykowska, dziękując księdzu Dziekanowi za wieloletnią opiekę duchową i wsparcie. Przypomniała też tych, którzy odeszli - wśród nich Krystynę Wilczyńską, prezes zakopiańskiego Oddziału Związku Sybiraków, która zmarła w czerwcu tego roku. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy, zebrani udali się do kościoła Najświętszej Rodziny, gdzie pod tablicą upamiętniającą Sybiraków również złożono kwiaty i zapalano znicze. W uroczystościach rocznicowych uczestniczył burmistrz Zakopanego Janusz Majcher i rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ewa Matuszewska.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa...
    30 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.