PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Kultura

I Tatrzański Przegląd Dziecięcych Zespołów Regionalnych

Środa, 28 kwietnia 2010 r.
Autor: AKS

fot. Jan CieplińskiCzternaście dziecięcych zespołów regionalnych z całego Podhala, w sumie około 400. młodych górali i góralek weźmie udział w I Tatrzańskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Regionalnych, który odbędzie się w poniedziałek 3 maja na scenie plenerowej pod Gubałówką. Przegląd rozpocznie się o godzinie 9.00 a rozdanie nagród przewidziano na 17.30.


Na deskach sceny plenerowej pod Gubałówką w Zakopanem wystąpią zespoły w następującej kolejności: Mali Witowianie, Polany, Mali Bystrzynie, Mały Giewont, Mali Harnasie, Zawaternik, Robcusie, Zornica, Mali Białcanie, Krzesani, Mali Śwarni, Orlęta z Małymi Wierchowianami, Mali Dzianiszanie i Mali Hamernicy.

Dziecięce zespoły góralskie będą rywalizowały o złote, srebrne i brązowe kierpce oraz nagrody rzeczowe.

Przegląd ma charakter konkursowy a najlepsze zespoły będą zakwalifikowane do udziału w Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju.

Tatrzański Przegląd Dziecięcych Zespołów Regionalnych ma motywować instruktorów licznych dziecięcych zespołów góralskich, których na całym Podhalu działa blisko 60 - do tworzenia programów, nie tylko stricte tanecznych, ale i bardziej ambitnych, pokazujących naszą tradycję. Tym samym dzieci będą miały okazję do poznania obrzędów i zwyczajów swoich przodków, które giną na naszych oczach lub całkowicie zniknęły z krajobrazu Podhala.

Przegląd będzie również świetną okazją do prezentowania dokonań dzieci na scenie, przed profesjonalnym jury oraz publicznością. Dla młodych górali jest to bardzo ważne, ponieważ zapewne gro z nich będzie w przyszłości występowała na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem oraz na dużych scenach festiwalowych całego świata.

 Przegląd będzie również okazją do konfrontacji dokonań pomiędzy poszczególnymi zespołami dziecięcymi. Po ogłoszeniu wyników odbędzie się spotkanie z jurorami konkursu, którzy skomentują wszystkie występy i dadzą instruktorom wskazówki na przyszłość.

Zapraszamy miłośników góralszczyzny w poniedziałek 3 maja na scenę plenerową pod Gubałówką do obejrzenia widowisk przygotowanych przez dziecięce zespoły góralskie. Wstęp na widownię bezpłatny.

Organizatorem Tatrzańskiego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Regionalnych jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.