PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

II Memoriał Artystyczny Jana Fudali w sobotę w zakopiańskiej „Jutrzence”

Wtorek, 14 grudnia 2010 r.
Autor: AKS

fot. Anna Karpiel-SembereckaW styczniu tego roku minęła druga rocznica śmierci Jana Fudali - wybitnego poety, malarza, folklorysty oraz instruktora licznych zespołów regionalnych. Grono pedagogiczne i rada rodziców „Jutrzenki”, w której przez wiele lat Jan Fudala prowadził założony przez siebie Dziecięcy Zespół Góralski Zornica, postanowiło zorganizować, wzorem roku ubiegłego, Artystyczny Memoriał Jana Fudali w góralskim tańcu, poezji i malarstwie na szkle. Memoriał rozpocznie się w sobotę 18 grudnia w galerii ArtPark w Jutrzence przy ul. Grunwaldzkiej 3, o godzinie 15:30.


Tegoroczny Memoriał będzie połączony z niezwykłym wernisażem nie pokazywanych dotąd prac artysty, pochodzących ze zbiorów rodzinnych.

Otwierając pierwszy Memoriał Jan Fudali wicestarosta tatrzański Andrzej Skupień powiedział znamienne słowa: „Memoriał Artystyczny to najwspanialszy żywy pomnik Jana Fudali budowany przez dzieci” - ta myśl, budowania żywego pomnika, będzie przyświecała idei tegorocznej imprezy.

Memoriał jest upamiętnieniem postaci Jana Fudali poprzez prezentację dokonań artystycznych dzieci i młodzieży w dyscyplinach artystycznych szczególnie ukochanych i preferowanych przez niego.

Jan Fudala zwany Jaśkiem z Gorców urodził się w 1951 roku w Dobrzykowicach. W Zakopanem ukończył Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara, później Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Za działalność artystyczną i sportową Fudala otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jego twórczość obfituje w liczne wydane tomiki poetyckie, utwory satyryczne i prace publicystyczne. Fudala występował także w licznych filmach jak np. "Kolory kochania", "Legenda Tatr", "A jednak Olimpiada w Zakopanem".

Ostatnią nagrodą odebraną przez Fudalę w dniu jego tragicznej śmierci jest medal "Zasłużony dla kultury Gloria Artis" przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działalność w krzewieniu kultury góralskiej.

Honorowy patronat nad Memoriałem sprawują Pani Lubomira Noeva-Fudala – wdowa po artyście oraz córka Jaśka z Gorców, Katarzyna Fudala.

Organizatorem Artystycznego Memoriału Jana Fudali jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem. Imprezę finansowo wspiera Biuro Promocji Zakopanego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.