PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

"Oksza" i inne atrakcje, czyli zakopiańska Noc Muzeów

Poniedziałek, 16 maja 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaNajważniejszym wydarzeniem zakopiańskiej Nocy Muzeów było otwarcie odrestaurowanej willi „Oksza”, w której utworzona została filia Muzeum Tatrzańskiego prezentująca sztukę XX wieku. Działalności galerii zainaugurowała wystawa „Zakopane – pępek świata. Sztuka pod Giewontem w latach 1880 – 1939”. Przez całą Noc Muzeów willa „Oksza” cieszyła się wyjątkowym zainteresowaniem zwiedzających. Tak jak zawsze zaplanowano dla nich wiele ciekawych atrakcji także w pozostałych zakopiańskich muzeach i galeriach.


W uroczystości otwarcia „Okszy” uczestniczył m.in. Wicewojewoda Małopolski Andrzej Harężlak, poseł Andrzej Gut-Mostowy, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Starosta Tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski, Wiceburmistrz Zakopanego Mariusz Koperski oraz prof. Dorota Folga-Januszewska z Instytutu Muzeologii UKSW. Odnowiony budynek poświęcił ks. Andrzej Górski z Rzymu.

Podczas tego wyjątkowego wernisażu Wicewojewoda Małopolski Andrzej Harężlak w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Teresę Jabłońską srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Willa "Oksza" zaprojektowana została przez Stanisława Witkiewicza w 1894 roku. Wybudowana przez góralskich cieśli, przechodziła różne koleje losu i związane z nimi przebudowy. Odrestaurowana w 2010 roku przez Muzeum Tatrzańskie z funduszy Unii Europejskiej i Województwa Małopolskiego, jest obecnie jednym z niewielu zachowanych zabytków stylu zakopiańskiego.

Eksponowana w niej wystawa „Zakopane – pępek świata. Sztuka pod Giewontem w latach 1880 – 1939” prezentuje twórczość zakopiańskiej kolonii artystycznej w czasach, gdy Zakopane było centrum życia artystycznego i intelektualnego Polaków, m.in.: architekturę i ornamenty w stylu zakopiańskim, kolekcję portretów Witkacego, obrazy Rafała Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej i Wojciecha Weissa, unikatowy ołtarz Jana Szczepkowskiego, futurystyczny projekt hotelu zakopiańskiego Leona Chwistka, wyroby szkoły koronkarskiej i szkoły snycerskiej, fotografie, plakaty. Wystawa trwać będzie do 31 grudnia 2011.

Wśród innych atrakcji Nocy Muzeów znalazły się Orientalna Noc Muzeów zorganizowana w Galerii Sztuki na Kozińcu. Jej pierwszą część przeznaczoną dla dzieci wypełniło czytanie baśni wschodnich oraz nauka wiązania węzłów dywanowych. Natomiast o godz. 21.30 rozpoczęła się noc tylko dla dorosłych z pokazem filmu „Strażniczka” (1991) o pani Annie Piotrowicz-Kulczyckiej, ofiarodawczyni kolekcji kobierców wschodnich Muzeum Tatrzańskiemu oraz z fragmentami „Kamasutry” i poezji wschodniej recytowanymi przez Ewę Czamańską i Jerzego Tawłowicza. Scenariusz i scenografię Orientalnej Nocy Muzeów przygotowała Urszula Radwańska.

W Dworcu Tatrzańskim pod patronatem Muzeum Tatrzańskiego odbył się wernisaż wystawy fotografii przyrodniczej Bożeny Wajdy „Dzikim tropem serca”. Wystawa ta, jak i poprzednie wystawy Bożeny Wajdy, przeznaczona jest dla wszystkich wrażliwych na niezwykłość piękna przyrody. Autorka dzieli się swoimi osobistymi spostrzeżeniami, zatrzymaną w obiektywie chwilą, chcąci sprawić, abyśmy lepiej poznali istniejący jeszcze dziki świat natury, bardziej go pokochali i chronili.

- Obecną wystawę „Dzikim tropem serca” dedykuję naszemu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II oraz Wszystkim Chorym, a w szczególności naszym bliskim przyjaciołom: Ance, Ewie, Mireczce, Renacie, Timurowi, Kubie, Bubusiowi i Ojcu Franciszkowi. Jan Paweł zafascynował mnie najpierw swoją miłością do gór, do wędrówek narciarskich i kajakowych i do przyrody, a potem niezwykłą osobowością, miłością do wszystkich ludzi, prostotą, mądrością i wiarą. Kiedy umierał, czułam potrzebę podarowania czegoś w podziękowaniu za wszystko, co Mu zawdzięczam – wyjaśniała Bożena Wajda.

Wernisaż w Dworcu Tatrzańskim uświetniła m.in. Anna Wójciak - wokalistaka rodem z Zakopanego, laureatka pierwszej nagrody 46. Festiwalu Piosenki Studenckiej.

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza podczas Nocy Muzeów przygotowało wyprawę w tajemnicze zakamarki domu poety na Harendzie. Po muzeum oprowadzała Beata Denis-Jastrzębska, Małgorzata Karpiel, Halina Sierant-Ripper oraz Jolanta Maćkowiak-Piasecka. W Galerii Strug można było obejrzeć wystawę twórczości artystów pedagogów rzeszowskiego Plastyka, a w pobliskim Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje przy Drodze do Rojów na zwiedzających czekały skarby magazynu etnograficznego. Natomiast w należącym do TPN-u Zespole dworsko-parkowym w Kuźnicach otwarto wystawę plenerową „Fotografie tatrzańskie Awita Szuberta 1837-1919”, dla zwiedzających udostępniono także kolekcję Antoniego Kocyanaw zabytkowej Wozowni oraz wystawę „Zamoyscy i ich dzieło” w Spichlerzu. A to tylko część nocnych wrażeń, jakie zakopiańskie muzea i galerie przygotowały na tę wyjątkową i jedyną w roku noc.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm...
    60 zł
  • Spinka góralska IVSpinka góralska IVMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 4,5 cm, długość (z przekolacem) 10 cm.
    120 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.