PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Witkacy. Psychoholizm

Wtorek, 14 czerwca 2011 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Witkacy. PsychoholizmW Muzeum Tatrzańskim trwa „sezon” Stanisława Ignacego Witkiewicza. Obok wystawy „Zakopane – pępek świata. Sztuka pod Giewontem w latach 1880-1939” w willi Oksza, gdzie zobaczyć można jego pastele, rysunki i fotografie, w Galerii Sztuki na Kozińcu pokazujemy wystawę WITKACY. PSYCHOHOLIZM, która przygotowana została przez Galerię Bunkier Sztuki z Krakowa. Jej kuratorami są Maria Anna Potocka i Stefan Okołowicz.


Wystawa czynna: 15 czerwca – 28 sierpnia 2011

środa – sobota 9.00-16.00, niedziela 9.00-15.00

Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich, filia Muzeum Tatrzańskiego

Zakopane, ul. Koziniec 8

www.muzeumtatrzanskie.pl

Na ekspozycji zobaczyć można ponad 100 fotografii autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza, które powstały w latach 1910 – 1938, a także trzy filmy – montaże fotografii Witkacego przygotowane przez Stefana Okołowicza.

Witkiewicz, jako „psychologiczny portrecista”, na zdjęciach starał się przede wszystkich pokazać wnętrze portretowanego. Aparat fotograficzny był w jego rękach narzędziem służącym twórczej kreacji. Nie chodziło tu o dokumentalny zapis zdarzenia, czy też wyglądu jakiejś osoby, raczej o eksperymenty antropologiczne i refleksję na temat relacji międzyludzkich.

Z fotografii spoglądają na nas znajomi, rodzina, przyjaciele Witkacego, a także on sam. Zestawienie autoportretów z portretami pokazuje ciekawy kontrast. Z jednej strony widz ma do czynienia z demonizmem i ekshibicjonizmem emocjonalnym, z drugiej zaś z tajemnicą skrywaną we wnętrzu każdego człowieka. Zapraszamy do odwiedzenia Galerii Sztuki na Kozińcu i zmierzenia się z sekretami, demonami i psychoholizmem drzemiącymi w człowieku.

Wystawa przygotowana została przez Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie.

Kuratorzy wystawy – Maria Anna Potocka i Stefan Okołowicz.

Zdjęcia pochodzą z kolekcji Ewy Franczak i Stefana Okołowicza.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk...
    25 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.