PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Witkacy. Psychoholizm

Wtorek, 14 czerwca 2011 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Witkacy. PsychoholizmW Muzeum Tatrzańskim trwa „sezon” Stanisława Ignacego Witkiewicza. Obok wystawy „Zakopane – pępek świata. Sztuka pod Giewontem w latach 1880-1939” w willi Oksza, gdzie zobaczyć można jego pastele, rysunki i fotografie, w Galerii Sztuki na Kozińcu pokazujemy wystawę WITKACY. PSYCHOHOLIZM, która przygotowana została przez Galerię Bunkier Sztuki z Krakowa. Jej kuratorami są Maria Anna Potocka i Stefan Okołowicz.


Wystawa czynna: 15 czerwca – 28 sierpnia 2011

środa – sobota 9.00-16.00, niedziela 9.00-15.00

Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich, filia Muzeum Tatrzańskiego

Zakopane, ul. Koziniec 8

www.muzeumtatrzanskie.pl

Na ekspozycji zobaczyć można ponad 100 fotografii autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza, które powstały w latach 1910 – 1938, a także trzy filmy – montaże fotografii Witkacego przygotowane przez Stefana Okołowicza.

Witkiewicz, jako „psychologiczny portrecista”, na zdjęciach starał się przede wszystkich pokazać wnętrze portretowanego. Aparat fotograficzny był w jego rękach narzędziem służącym twórczej kreacji. Nie chodziło tu o dokumentalny zapis zdarzenia, czy też wyglądu jakiejś osoby, raczej o eksperymenty antropologiczne i refleksję na temat relacji międzyludzkich.

Z fotografii spoglądają na nas znajomi, rodzina, przyjaciele Witkacego, a także on sam. Zestawienie autoportretów z portretami pokazuje ciekawy kontrast. Z jednej strony widz ma do czynienia z demonizmem i ekshibicjonizmem emocjonalnym, z drugiej zaś z tajemnicą skrywaną we wnętrzu każdego człowieka. Zapraszamy do odwiedzenia Galerii Sztuki na Kozińcu i zmierzenia się z sekretami, demonami i psychoholizmem drzemiącymi w człowieku.

Wystawa przygotowana została przez Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie.

Kuratorzy wystawy – Maria Anna Potocka i Stefan Okołowicz.

Zdjęcia pochodzą z kolekcji Ewy Franczak i Stefana Okołowicza.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.