PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Instrumenty muzyczne w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego

Czwartek, 15 września 2011 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Zdjęcie ze zbiorów Muzeum TatrzańskiegoMuzeum Tatrzańskie w Zakopanem serdecznie zaprasza na wystawę towarzyszącą Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach”, organizowanemu w Zakopanem już po raz trzeci przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza. W dniach 18-24 września również prezentacja prac współczesnych zakopiańskich lutników Pawła Migla i Wojciecha Topy.


Wystawa czynna: 17 września – 8 stycznia 2012

Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, filia Muzeum Tatrzańskiego
Zakopane, ul. Kościeliska 18

środa – sobota 9.00-17.00, niedziela 9.00-15.00

www.muzeumtatrzanskie.pl

Wystawa pokazująca interesujący zbiór instrumentów dawnych, pochodzących z wieku XIX w. oraz współczesnych, wykonanych przez znanych podhalańskich wytwórców. W kolekcji znajdują się zarówno  instrument dęte – piszczałki, rogi, trombity, jak i smyczkowe – złóbcoki, skrzypce i basy.

Obok eksponatów w zdecydowanej większości pochodzących z Podhala, zobaczyć można pojedyncze egzemplarze instrumentów z terenów sąsiednich, na przykład piszczałkę pojedynczą z Poręby Wielkiej – dar Władysława Orkana, czy etnograficzną osobliwość – oktawkę z Czorsztyna – przekazaną do zbiorów Muzeum w 1889 przez Stanisława Drohojowskiego.

W prezentowanym zbiorze na uwagę zasługuje między innymi kilka egzemplarzy podhalańskich gęśli – złóbcoków – które według zachowanej tradycji wykonał, bądź używał Jan Krzeptowski Sabała, a także podhalańskie dudy na których grywali tacy muzykanci jak Stanisław Budz Mróz czy Stanisław Gąsienica Gładczan „Jonków”.

Anna Kozak

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.