PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Opera góralska w Rzymie

Środa, 5 października 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaOpera góralska „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” wystawiona do tej pory w Zakopanem, Nowym Targu i Ludźmierzu trafi także do Rzymu. Specjalny koncert odbędzie się 3 listopada w teatrze Capranica. Będzie to zarówno prezentacja góralskiej kultury, jak również promocja Prezydencji Polski w Unii Europejskiej.


- Opera została wystawiona w miejscowościach, w których Jan Paweł II spotykał się z nami i to zamknęło pierwsza część projektu. Teraz w odpowiedzi na zaproszenie ambasador przy Watykanie pani Hanny Suchockiej wystawimy operę w Rzymie w teatrze Capranica. Zwróciliśmy się o wsparcie tej inicjatywy przez Urząd Marszałkowski i otrzymaliśmy na ten cel 100 tys. zł. Logistycznie jest to bardzo duże przedsięwzięcie, ponieważ bierze w nim udział ponad 120 osób. Musimy zabrać także scenografię, nagłośnienie i cały potrzebny sprzęt. Jesteśmy bardzo zmobilizowani i mamy nadzieje, że koncert odbije się szerokim echem zarówno w kraju jak i w Rzymie – wyjaśnia wicestarosta Andrzej Skupień, który jest głównym koordynatorem całego przedsięwzięcia.

Koncert będzie miał bardzo prestiżowy charakter, zostaną na niego zaproszeni przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i hierarchów watykańskich oraz śmietanka towarzyska Rzymu

- Zdajemy sobie sprawę, że na ten koncert nie przyjdą wszyscy, którzy by chcieli. W Rzymie jest bowiem bardzo dużo Polaków. Powstał więc pomysł, by operę pokazać tam po raz drugi 4 lub 5 listopada – dodaje Andrzej Skupień.

Koszty organizacyjne w samym Rzymie, w tym wynajęcie teatru pokryła ambasada. Natomiast wyjazd będzie mógł dojść do skutku dzięki pomocy Urzędu Marszałkowskiego, samorządów, sponsorów, a także środków zebranych podczas biletowanych koncertów opery góralskiej. 11 października dwa akty zostaną wystawione w Chorzowie, a 21 października w Zakopanem w kinie Sokół będzie można zobaczyć całość.

Przypomnijmy, że pomysł przygotowania tego widowiska narodził się w związku z beatyfikacją Jana Pawła II, a honorowym patronatem objął je ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Inicjatorem przedsięwziecia jest ks. Władysław Marian Zarębczan. Autorem napisanego gwarą libretta jest poeta Franciszek Łojas-Kośla z Poronina, a reżyserem znany animator kultury regionalnej Józef Pitoń z Zakopanego. Piękną scenografię stworzyła Ewa Dyakowska-Berbeka. Natomiast wykonawcy to śpiewacy i muzycy z całego Podhala, a także ze Spisza i Orawy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki...
    100 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał...
    50 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.