PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Kukuczka – himalaista wszechczasów

Poniedziałek, 7 listopada 2011 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Piotr KycW dniu 5 listopada o godzinie 18.00 w willi „Koliba” zaprezentowano film dokumentalny „Kukuczka” w reżyserii znanego reżysera filmów górskich Jerzego Porębskiego (Artica Production). Film jest poświęcony Jerzemu Kukuczce, naszemu najwybitniejszemu himalaiście.


Pokazuje on postać tego wybitnego człowieka poprzez wypowiedzi polskich i zagranicznych himalaistów, ale także członków jego rodziny i przyjaciół.

Dokument nie opisuje szczegółowo osiągnięć Jerzego Kukuczki, który w ciągu ośmiu lat zdobył 14 ośmiotysięczników(!). Jest próbą opisania, ale i odpowiedzi na ważne pytania, m.in. o wyścig – rywalizację pomiędzy Kuczką a Messnerem, o kierunek rozwoju współczesnego himalaizmu, o granice komercji we wspinaczce.

24 października 1989 r. Jerzy Kukuczka zginął na południowej ścianie Lhotse, podczas wspinaczki z Ryszardem Pawłowskim.

Film dokumentalny o Kukuczce posiada duże walory dydaktyczne i wychowawcze. Można go było zakupić po projekcji z dedykacją autora. Niestety brakło kopii. Nic straconego... Podsłuchałem przypadkiem rozmowę autora z Anną Gąsienicą Daniel, która prowadzi Schronisko Górskie PTTK na Hali Ornak. Wynikało z niej, że kolejne spotkanie promujące film o Jerzym Kukuczce odbędzie się na Ornaku! Polecam i film i schronisko. Czekamy na konkretne ustalenia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.