PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Ostatni dzień śpiewania kolęd

Poniedziałek, 6 lutego 2012 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Piotr KycDzień, w którym ludzie niosą przystrojone świece do kościoła wskazuje, że zakończył się okres Świąt Bożego Narodzenia. Święto Ofiarowania Pańskiego zwane dawniej świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny, a nazywane powszechnie Dniem Matki Boskiej Gromnicznej przypada czterdzieści dni po Bożym Narodzeniu. Ten dzień jest pamiątką Ofiarowania Pana Jezusa w świątyni, a zapalona świeca jest symbolem Chrystusa - Światłości świata.


Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej było ważnym wydarzeniem w życiu Świętej Rodziny. Od IX w. tego dnia w kościołach zapala się i święci gromnice. Zgodnie ze starą tradycją przyniesiona z kościoła do domu płonąca gromnica ma ustrzec przed piorunami (stąd jej nazwa), a wypalony nią znak krzyża nad drzwiami lub na belce stropowej ochroni mieszkańców i dobytek przed nieszczęściem.

W dniu 2 lutego w zakopiańskiej Parafii pod wezwaniem Najświętszej Rodziny ze śpiewem rozstano się ze świąteczną atmosferą. Po nabożeństwie wystąpiły dwie młodzieżowe grupy śpiewacze: parafialna Schola „Stokrotki” i Podhalańskie Stowarzyszenie Śpiewacze "Turliki" pod kierunkiem Ewy Sterczyńskiej. Śpiewano kolędy i pastorałki, zarówno te znane jak i zapomniane. To piękny sposób na zakończenie okresu świątecznego. Mimo siarczystego mrozu zespoły stawiły się w komplecie. Nie brakło też publiczności.

I w takiej atmosferze przepełnionej śpiewem rozstajemy się z okresem świąt, pozbywamy się choinek (jeżeli nie zrobiliśmy tego na Trzech Króli) i rozpoczynamy oczekiwanie na kolejne Święta Bożego Narodzenia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.