PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

III Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych

Czwartek, 9 lutego 2012 r.
Autor: AKS

fot. Anna Karpiel-SembereckaW maju Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” wraz z partnerami organizuje III Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych, który wzorem ubiegłego roku będzie stanowił eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju.


Oprócz eliminacji oraz nagród rzeczowych w postaci strojów góralskich, płyt CD i DVD o tematyce regionalnej, rekwizytów scenicznych itp., zespoły będą rywalizowały o zaszczytne trofea: statuetki ZŁOTE, SREBRNE I BRĄZOWE KIERPCE.

Pomysłodawcą „Małego Festiwalu” jest kierownik Dziecięcego Góralskiego Zespołu ZORNICA działającego przy TCKiS Jutrzenka, Szymon Bafia.

- Tatrzański Przegląd Dziecięcych Zespołów Regionalnych, ma motywować liczne dziecięce zespoły góralskie do tworzenia programów, nie tylko stricte tanecznych, ale i bardziej ambitnych, pokazujących naszą tradycję. Tym samym dzieci będą miały okazję do poznania obrzędów i zwyczajów swoich przodków, które giną na naszych oczach lub całkowicie zniknęły z krajobrazu Podhala oraz prezentowania ich na scenie – powiedział Bafia.

- Na całym Podhalu istnieje blisko 60 zespołów góralskich. Chcemy, aby ich dokonania były widoczne i doceniane – dodał.

Regionalne imprezy ciszą się u nas sporym zainteresowaniem zarówno ze strony widzów a tym bardziej ze strony naszych licznych zespołów góralskich. Takich imprez kierowanych do dziecięcych zespołach regionalnych jest niestety na naszym terenie zbyt mało, szczególnie jeżeli chodzi o samo miasto Zakopane.

W imprezie mogą wziąć udział chętne zespoły z całego Podhala, które przygotują program widowiskowo – taneczny pokazujący dawne dziecięce gry i zabawy a także opowiadający o dawnych góralskich obyczajach czy obrzędach.

Impreza poprzedzona uroczystym korowodem przez Krupówki, odbędzie się 5 i 6 maja. Zespoły będą prezentowały przygotowane występy na scenie plenerowej pod Gubałówką.

Szczegółowy regulamin konkursu oraz wzór karty zgłoszeń jest dostępny na stronie internetowej www.z-ne.com.pl w zakładce ZORNICA NA FACEBOOKU.

W sprawach organizacyjnych można kontaktować się mailowo lub telefonicznie z Szymonem Bafią tel. 695-360-551 email: szymekbafia@poczta.onet.pl

Organizatorami TATRZAŃSKIEGO FESTIWALU DZIECIĘCYCH ZESPOŁÓW REGIONALNYCH jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” wraz z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ i Tatrzańską Agencją Rozwoju Promocji i Kultury.


 

III TATRZAŃSKI FESTIWAL DZIECIĘCYCH ZESPOŁÓW REGIONALNYCH

o „Złote Kierpce”

Zakopane, 5-6 maja 2012

Eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju

 

R e g u l a m i n

 

CELE PRZEGLĄDU

- kultywowanie folkloru dziecięcego i dawnej obyczajowości wiejskiej a także tańca, śpiewu i muzyki góralskiej

- zainteresowanie i zapoznanie dzieci i młodzieży z ich rodzimą kulturą

- stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości prezentacji swoich dokonań i konfrontacji z innymi zespołami

 

ZASADY OGÓLNE

1. Festiwal ma charakter konkursu

2. Udział w prezentacjach biorą dziecięce zespoły regionalne z terenu Skalnego Podhala w wieku 6-14 lat (wyjątkowo w zespołach mogą wystąpić osoby dorosłe grające w widowisku role osób starszych).

3. Zespoły powinny przygotować 20-25 minutowy program, z określonym tytułem, opartym na folklorze dziecięcym, głównie gry i zabawy

4. W przeglądzie nie mogą być wystawiane sztuki regionalne oraz widowiska oparte na utworach dramatycznych.

5. Śpiew, muzyka i taniec muszą wynikać z treści i tytułu widowiska. Scenki obyczajowe, gry i zabawy nie mogą przekraczać czasowo 1/3 całości programu.

6. Zespoły winne przygotować inny scenariusz, niż prezentowały w roku ubiegłym na festiwalach w Zakopanem i Rabce-Zdroju.

7. Zespoły występują przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki. Wyklucza się stosowanie playbacków i półplaybacków.
8. Wszelkie sprawy nieujęte w poniższym regulaminie rozstrzyga organizator.

9. Przegląd odbędzie się na scenie plenerowej na Placu pod Gubałówką w Zakopanem. W przypadku zmiany miejsca imprezy, kierownicy zgłoszonych zespołów zostaną o tym fakcie poinformowani.

10. Imprezę poprzedzi korowód zespołów, który przejdzie spod budynku „Jutrzenka”, przez Krupówki na Plac pod Gubałówką. Spotkanie zespołów nastąpi o godz. 10.00 pod „Jutrzenką” w Parku Miejskim, ul. Grunwaldzka 3.

OCENA ZESPOŁÓW

1. Oceny zespołów dokona powołana przez organizatorów Komisja Artystyczna według następujących kryteriów:

* dobór tematu widowiska oraz tańców dostosowanych do wieku i możliwości dzieci

* wydobycie cech charakterystycznych dla góralskiego folkloru

* śpiew góralski

* muzyka, skład kapeli i sposób muzykowania

* właściwy strój, ubiór, rekwizyty, uczesanie – dostosowane do tematu

* gwara

* ogólne wrażenie artystyczne

 2. Komisja dokona wyboru najlepszych zespołów na Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju.

3. Po zakończeniu przeglądu odbędą się konsultacje jurorów z kierownikami zespołów.

 

NAGRODY

1. Głównym trofeum będą statuetki: złote, srebrne i brązowe kierpce.

2. Wszystkie grupy otrzymają dyplomy uczestnictwa.

3. Ponadto Komisja Artystyczna przyzna nagrody rzeczowe dla zespołów w postaci strojów góralskich: kierpcy, korali, materiałów na spódnice, kapeluszy, piórek, rekwizytów scenicznych itp.

 

 UWAGI ORGANIZACYJNE

1. Karty zgłoszenia należy przesłać lub dostarczyć osobiście do dnia 16 kwietnia 2011 roku na adres organizatora:

TCKiS Jutrzenka

ul. Grunwaldzka 3

34-500 Zakopane,

bądź drogą mailową na adres:

szymekbafia@poczta.onet.pl

pytania: Szymon Bafia tel. +48 695 360 551

2. Zespoły przyjeżdżają na koszt własny.

3. Członkowie zespołów na czas przejazdu i pobytu na przeglądzie winni być ubezpieczeni.

4. Wszyscy uczestnicy na miejscu otrzymają poczęstunek.

5. Organizatorzy zapewniają zadaszoną scenę z odpowiednim nagłośnieniem.

6. Organizatorem Festiwalu jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem, przy współpracy z Małopolskim Centrum Kultury SOKOŁ i Tatrzańską Agencją Rozwoju Promocji i Kultury.

 

KLAUZULA DOTYCZĄCA AUTORSKICH PRAW MAJĄTKOWYCH, WIZERUNKU I DANYCH OSOBOWYCH

1. Uczestnicy przenoszą nieodpłatnie na TCKiS JUTRZENKA w Zakopanem oraz MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu swoje autorskie prawa majątkowe do artystycznych wykonań zaprezentowanych podczas festiwalu, w celu wykorzystania ich przez TCKiS JUTRZENKA oraz MCK SOKÓŁ w sposób nieograniczony terytorialnie i czasowo na następujących polach eksploatacji: a) utrwalenia (zapisu) we wszelkich możliwych formach jak fotografia, audio, video, b) zwielokrotnienia na wszelkich nośnikach dźwięku i obrazu, c) wprowadzenia do obrotu, d) wprowadzenia do pamięci komputera oraz sieci Internet, e) publicznego odtwarzania, wyświetlania, f) najmu i dzierżawy, g) nadawania bezprzewodowego, przewodowego, satelitarnego oraz reemisji i retransmisji.

2. Uczestnicy festiwalu udzielają także zezwolenia na rozpowszechnianie swojego wizerunku utrwalonego za pomocą wszelkich technik fotograficznych i nagraniowych w związku z udziałem w festiwalu.

3. Uczestnicy wyrażają zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez TCKiS JUTRZENKA w Zakopanem potrzeby organizacji festiwalu oraz zgodnie z celami statutowymi organizatora festiwalu (w tym na umieszczenie ich na stronie internetowej TCKiS JUTRZENKA).

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.