PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Muzeum Tatrzańskie powiększa swoją kolekcję

Wtorek, 29 maja 2012 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Ewelina Pęksowa, Powstanie chochołowskie, 1988 r.Kolekcja Muzeum Tatrzańskiego wzbogaciła się o jedenaście obrazów na szkle autorstwa Eweliny Pęksowej, zakupionych dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Tatrzańskie posiada cenną kolekcję malarstwa na szkle odzwierciedlającą dzieje tej dziedziny plastyki na Podhalu. Składa się ona z obrazów pochodzących z wieku XIX, z okresu międzywojennego oraz obrazów wykonanych po drugiej wojnie światowej przez twórców odwołujących się w formie i ikonografii do XIX-wiecznego malarstwa na szkle, jak i tych, którzy w swych artystycznych poszukiwaniach daleko odeszli od ludowych wzorów.


Wśród obrazów współczesnych, znajdujących się w muzealnej kolekcji, ważne miejsce zajmują prace Eweliny Pęksowej z Zakopanego, należącej do grona najbardziej znanych i popularnych w Polsce artystów malujących na szkle. Dotychczas zbiór je prac liczył 66 obrazów, głównie o tematyce sakralnej i w mniejszym stopniu zbójnickiej.

W roku bieżącym, dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanym z programu  „Dziedzictwo kulturowe” , priorytet: „Kultura ludowa”, Muzeum Tatrzańskie zakupiło jedenaście prac. Nowo nabyte obrazy przedstawiają podhalańskie kościoły, zajęcia ludności, lokalne wydarzenia historyczne, tematy sakralne oraz motywy dekoracyjne. Najstarsze prace pochodzą z 1968 r., inne z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. Obecnie muzealna kolekcja obrazów Eweliny Pęksowej pełniej odzwierciedla bogatą i różnorodną twórczość artystki.

Ewelina Pęksowa urodziła się  i mieszka w Zakopanem. Działalność w dziedzinie malarstwa na szkle rozpoczęła w 1968 r. biorąc udział w konkursie, zorganizowanym przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. W swej twórczości świadomie nawiązuje do kanonów ludowej plastyki. W okresie ponad czterdziestu lat Ewelina Pęksowa prezentowała swe obrazy na 55 wystawach indywidualnych oraz ponad trzystu zbiorowych w Polsce i na świecie. Była nagradzana w licznych konkursach sztuki ludowej. Jej obrazy znajdują się w zbiorach wielu polskich muzeów etnograficznych, a za granicą w muzeach w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii i USA, a także w prywatnych kolekcjach w kraju i na świecie. Zdobią też wnętrza kilku kościołów i kaplic. Za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz zasługi w upowszechnianiu kultury była wielokrotnie nagradzana i odznaczana.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.