PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Świetne głosy, ciekawy program – koncert w kościele św. Krzyża w Zakopanem

Poniedziałek, 25 czerwca 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Adam Kitkowski20 czerwca melomani mieli wielką ucztę. W kościele św. Krzyża w Zakopanem wystąpił Kameralny Chór Uniwersytecki z Aberdeen (Wielka Brytania). W skład zespołu wchodzą studenci, pracownicy i przyjaciele wydziału muzycznego jednego z najstarszych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii. 24 glosy pod dyrekcją znanego kompozytora młodego pokolenia – Paula Melora zabrzmiały pieśniami Charlesa Stanforda, Charlesa Parry’ego, Johna Ruttera i Williama Byrda.


Dyrygent jest walijskim kompozytorem, opisanym w New York Times jako "jeden z najważniejszych kompozytorów, którzy pojawili się w walijskiej muzyce chóralnej od czasów William Mathiasa. Jego motety, pieśni i cykle były wykonywane, transmitowane i rejestrowane przez artystów z całego świata. Skomponował utwór "Wherever You Are", na podstawie listów do i od żołnierzy służących w Afganistanie, śpiewany przez chór żon wojskowych.

Występ rozpoczął się czterema hymnami, celebrującymi diamentowy Jubileusz Królowej Elżbiety II. Utwory te chór wykonał kilkanaście dni temu w Londynie.

Bardzo dobre wykonanie motetów, psalmów i pieśni dopełnione było grą na organach Eda Jonesa. Trzeba przyznać, wbrew wielu opiniom, że kościół św. Krzyża ma dobry instrument o „francuskim” brzmieniu.

W ostatniej części koncertu chór zaśpiewał ludowe pieśni szkockie. Słuchacze długo oklaskiwali wykonawców z Anglii. Zespół odwzajemnił się wykonaniem pieśni na bis. Koncert był kolejnym wydarzeniem w ramach cyklu „Koncerty w Zakopanem – wiosna, lato 2012” poświęconym Tadeuszowi Brzozowskiemu w 25. rocznicę śmierci artysty. Organizatorem  koncertu było Stowarzyszenie Tatrzański Klub Niezależnych. Zapraszamy na następne wydarzenia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany VFlakon szklany VOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: Obwód ok. 30 cm. Wysokość: 9,5 cm.
    50 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.