PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Władysław Trebunia-Tutka – wspomnienie

Poniedziałek, 10 grudnia 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Anna Karpiel-SembereckaNie byłem u Ciebie, Władysławie w te dni ostatnie... Przekładaliśmy z synem Krzysztofem spotkanie kilka razy, na lepsze dni. Chylę przed Tobą ceperskie czoło, uznając żeś był góralem z krwi i kości, żeś był artystą wielkiego formatu. Była w Tobie siła tradycji i delikatność przekazu, była w Tobie wiara w chrześcijańskie wartości i piękna dusza artysty.


Niejeden raz słuchałem Twojego „artystycznego wyznania” w sens ludzkiego zywobycia. Żyłeś Władysławie w przekonaniu, że sztuka zmienia i człowieka i świat na lepsze. To przekonanie zostało w Twoim charyzmatycznym graniu.

Muzyka, malarstwo, gazdówka i rodzina – wydaje się światem małym, ale nic bardziej mylnego. Ta umiejętność bycia cłekiem z pod Giewontu – gazdą, ojcem, dziadkiem, a jednocześnie artystą poszukującym i podróżującym w świat, zdarza się nieczęsto. W Tobie góralska dziedzina i sztuka wysoka synergicznie istniały.

Nie zapytałem Cię o wiele spraw, ale dałeś mi „korepetycje” z myślenia o Podhalu, jak o Ziemi Obiecanej. W muzyce Trebuniów-Tutków, w Twoim graniu i śpiewaniu odkryłem na nowo góralski świat, opiewany w twórczości Tetmajera i Kasprowicza, za to jestem Ci wdzięczny.

Zaliczyć Cię trzeba do plejady wybitnych góralskich muzyków, którzy odtwarzali Sabałową i Bartusiowi nutę, a tworzyli z Karpielami, Chotarskimi, Maśniakami własny artystyczny wizerunek. Wpisać Cię trzeba w panteon polskich malarzy przełomu XX i XXI wieku, którzy osiągnęli własny – rozpoznawalny - styl.

I najważniejsze, byłeś człowiekiem skromnym, który więcej przekazywał swoim „nie mówieniem”, niż niejeden głośnym udowadnianiem swoich racji.

Odszedłeś za Niebieską Grań..., a nam pozostała góralska siła wyrażona pędzlem na płótnie i smyczkiem na strunach.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Spinka góralska ISpinka góralska IMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    170 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.