PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Wyprawa. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich idei

Poniedziałek, 20 maja 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka18 maja w ramach Nocy Muzeów otwarta została nowa wystawa Muzeum Tatrzańskiego. W Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu stworzony został niezwykły labirynt, a w nim ekspozycja zatytułowana „Wyprawa. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich idei”. Powstała ona przy współpracy z fundacją "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości", a twórcami jej scenariusza są Kuba Szpilka, Maciej Krupa i Piotr Mazik.


Wystawa zorganizowana jest jak górski szlak, wiodący w różnych kierunkach: kultury, natury, cywilizacji pańskiego salonu i góralskiej chaty. Przestrzeń galerii została zupełnie przeorganizowana, a szlak prowadzi także po tych częściach muzeum, które do tej pory były niedostępne dla zwiedzających. Wystawa stanowi kolejną odsłonę projektu „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Przypomnijmy, że ekspozycja o tym tytule otwarta została w październiku 2011 r. również w galerii na Kozińcu i cieszyła się dużym powodzeniem.

- Zaprosiliśmy Państwa na coś, co się nazywa wyprawą. Słowo to ma swoje głębokie znaczenie. Wyprawa zaczyna się od wyjścia z przestrzeni, którą się dobrze zna. Jest zawsze wydarzeniem ryzykownym,  jest związana z trudem i niepokojem, nie tylko dlatego, że spotykamy się z przestrzenią nowa , trudną, ale przede wszystkim dlatego, że spotykamy się z nowym myśleniem, z czymś innym, co nam stawia opór. Musimy szukać, myśleć, zastanawiać się.  Sensem wyprawy jest więc poszukiwanie. Ta wystawa, to taki garnek, w którym jest wszystko. Tu są ślady, symbole, różne elementy. Chodząc po tym miejscu, postarajcie się Państwo zobaczyć tych, którzy te ślady zostawili, spotkać się z ich myślą, wyobrażeniem, ideą, żeby przeżyć coś, co odmienia – tak podczas wernisażu zachęcał do zwiedzenia wystawy Kuba Szpilka.

Wystawie towarzyszy książka „Ślady, szlaki, ścieżki. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich wyobrażeń” wydana przez TPN.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.