PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

45. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Folklor świata spotyka się pod Giewontem

Środa, 31 lipca 2013 r.
Autor: AKS

45. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Folklor świata spotyka się pod GiewontemW dniach 23 do 30 sierpnia 2013 r. w Zakopanem odbędzie się 45. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Jest to najstarszy festiwal folklorystyczny w Europie o formule konkursowej, realizujący misję ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego górskich regionów Polski, Europy i świata. Jego organizatorzy z największą starannością przygotowują wszystkie koncerty oraz inne wydarzenia, wystawy, warsztaty i konferencje, które mają ukazywać współczesne zjawiska kultury ludowej oraz jej niezwykłe bogactwo. Dzięki temu festiwal od wielu lat z powodzeniem pełni funkcje edukacyjne, wychowawcze, archiwizacyjne, artystyczne oraz integracyjne. Wydarzenie to jest również największą imprezą, jaka odbywa się cyklicznie w Stolicy Tatr.


W tym roku obchodzimy Jubileusz 45-lecia Festiwalu. Jego idea sięga jeszcze czasów przedwojennych i zorganizowanego pod Tatrami w 1935 r. „Święta Gór”, w którym brali udział górale z różnych regionów Polski. Z kolei z odbywającej się  po wojnie imprezy pod nazwą „Jesień Tatrzańska”
w 1968 r. wyłonił się Festiwal o międzynarodowym charakterze.

Kolejny już raz zakopiański Festiwal Honorowym Patronatem objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska. Natomiast w skład Komitetu Honorowego weszli: Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego, Janusz Majcher - Burmistrz Miasta Zakopane oraz Narodowe Centrum Kultury.

W ramach tegorocznej edycji kilkanaście zespołów polskich i zagranicznych zaprezentuje autentyczny folklor, bogate tradycje, muzykę, taniec, śpiew i stroje. W konkursie wystąpi m.in.: Bułgaria, Chorwacja, Cypr Północny, Czechy, zespół górali polskich z Kanady, Węgry, Macedonia, Rumunia i Rosja. Poza konkursem zobaczymy Indonezję oraz afrykański Benin. Polskie zespoły zakwalifikują się na festiwal już wkrótce, podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, który odbędzie pod koniec lipca. Gospodarzami festiwalu będą natomiast dwa podhalańskie zespoły: „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej oraz „Młode Klimki” z Zakopanego.

Zespoły oceniane będą przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej w trzech równorzędnych kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Laureaci zostaną nagrodzeni Brązowymi, Srebrnymi i Złotymi Ciupagami. 

Festiwal to wspaniała okazja dla publiczności, by osobiście zetknąć się z wciąż żywym rodzimym polskim folklorem górali z różnych regionów, a także z egzotyką innych, nieraz bardzo odległych krajów i kultur. Wystąpią tu również znane zespoły i wokaliści z kręgu muzyki folkowej: Trebunie-Tutki, Hania Rybka oraz duet Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk.

Podczas Festiwalu odbywa się także wiele interesujących imprez towarzyszących, m.in. Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, cykl warsztatów folklorystycznych, koncert „Muzyka Łuku Karpat”, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, „Koncert na Folkową Nutę” oraz Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, który w tym roku przyjmie imię Władysława Trebuni-Tutki, znanego podhalańskiego malarza i muzykanta, zmarłego w grudniu 2012 roku. Festiwalowi ponadto będzie towarzyszyć międzynarodowa konferencja naukowa „Folklor widowiskowy – źródła i ich artystyczne opracowanie”, której patronuje Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Co roku wielką popularnością cieszy się także wioska festiwalowa, gdzie w plenerze odbywają się integrujące publiczność z artystami Dni Narodowe z degustacją potraw regionalnych oraz wspólną nauką tańca i śpiewu, a także ogniska, projekcje filmów, czy też plenerowe warsztaty rękodzieła artystycznego dla dzieci. Nowym punktem programu będzie „Wielkie śpiewanie w wiosce festiwalowej”.

Trzeba także podkreślić, że w tym roku Festiwal rozpocznie się w niezwykłym miejscu – w Tatrach nad Morskim Okiem, gdzie zaprezentują się przedstawiciele poszczególnych zespołów. Następnie tradycyjnie odbędzie się Msza św. ekumeniczna w kościele pw. św. Krzyża i korowód ulicami Zakopanego.

Gorąco zapraszamy do uczestnictwa w tym wspaniałym święcie góralskiego folkloru, mając jednocześnie nadzieję, że niezwykle bogaty program tego wydarzenia każdemu pozwoli znaleźć dla siebie coś nowego, fascynującego i interesującego. 


 

Patronat Honorowy:
MAŁŻONKA PREZYDENTA RP
PANI ANNA KOMOROWSKA

Komitet Honorowy:
Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego
Janusz Majcher - Burmistrz Miasta Zakopane
Narodowe Centrum Kultury

Patronat naukowy:
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Organizator:
Biuro Promocji Zakopanego

Partnerzy:
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu w Zakopanem „Jutrzenka”

Patronat medialny: 
TVP Kraków
TVP Info
Radio Zet
PAP
Tygodnik Podhalański
Gazeta Krakowska
Kwartalnik Tatry 
Pismo Folkowe Gadki z Chatki
Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
ZAKOPANEdlaCIEBIE
Zakopiec.info
Podhale Region
etnosystem.pl
STRŐER

Znajdź Festiwal na:

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Spinka góralska VSpinka góralska VMetalowa spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z kistkami) 13,5 cm.
    130 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał...
    50 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.