PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Spinka Góralska” w Galerii Biżuterii WW

Poniedziałek, 5 sierpnia 2013 r.
Autor: Maciej Stasiński

„Spinka Góralska” w Galerii Biżuterii WW24 sierpnia 2013 w ramach imprez towarzyszących Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem górskich zostanie otwarta wystawa spinek góralskich kilkunastu twórców ludowych, którzy zajmują się tym rzemiosłem na Podhalu. Jak piszą organizatorzy: „Ideą wystawy jest próba zebrania w jednym miejscu indywidualności twórczych Podhala, a mianowicie metaloplastyków zajmujących się na co dzień spinkarstwem”.


„Wystawa ma na celu pokazać jak prosty przedmiot zastępujący guzik w koszuli stał się małym paszportem / dziś byśmy powiedzieli „profilem na fejsbuku”. Spinki pozwalały odróżnić górala zajmującego się pasterstwem od cieśli, muzykanta czy  zbójnika, a nawet pokazywały główne cechy charakteru. 

Symbole wybite na spince przekształcały gocką fibulę w magiczny talizman odpędzający złe moce i ściągający te dobre, zabezpieczający dom i dobytek przed nieszczęściami.

Odlewane, kute, wycinane, stempelkowane, wybijane, misternie ażurowe,  rozety, smukłe romby, sercowate parzenice ozdabiane ornamentem, łańcuszkami, koralikami, wykańczane metalowymi dzwonkami z umieszczonymi w ich środku skrawkami czerwonego sukna, dekorowane czerwonym koralem.

Czy dziś spinka góralska jeszcze spełnia swoją funkcję użytkową, czy to tylko lekko kiczowaty element „made in china”? Czy można spotkać górala w stroju bez spinki? Po czym poznać prawdziwą spinkę góralską?

Wystawa nie służy tylko przypomnieniu kunsztu dawnej sztuki metaloplastycznej, lecz ma pokazać że spinki pozostają wciąż żywe. Pokażemy prace artystów którzy znakomite umiejętności techniczne rozwijają twórczo, poszukując nowych form łączenia kunsztu, funkcjonalności i dekoracyjności spinki góralskiej. Ich twórczość konsekwentnie łączy tradycyjne formy ludowego rękodzieła ze współczesnymi rozwiązaniami.”

Wystawcy:

Bukowina Tatrzańska

Maciej i Józef Koszarek- Benkowy

Janusz Konieczny

Marian Kuchta

Bogdan Stachoń

Jacek Wilczek

Adam Wojtanek

 

Stasikówka

Paweł Gracjasz

 

Zakopane

Mieczysław Krół – Łęgowski

Przemysław Wańczyk

Katarzyna Sławińska – Marduła

Wojtek Bachleda - Durcarz

Maciek Krupa

Władek Makowski

Bartosz Klamerus - Brzyscan

 

Poronin

Józef Marduła Ś.p.

Jan Przeklasa

 

Biały Dunajec

Andrzej Bukowski

 

Czerwienne

Stanisław Skubisz

 

Termin wystawy: 24 sierpnia - 21 września

Wernisaż wystawy: 24 sierpnia o godz 17.00

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.