PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Redyk Karpacki dotarł do Zakopanego

Sobota, 10 sierpnia 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaWczoraj do Zakopanego dotarł Redyk Karpacki. Pasterze wraz z owcami wędrują z Rumunii dawnym szlakiem wołoskim przez Karpaty od 11 maja. Przeszli już Ukrainę i część Polski, przed nimi jeszcze Słowacja i Czechy. Cała trasa liczy ponad 1200km, a jej pokonanie ma zająć aż 100 dni. Celem tego wyjątkowego projektu jest powrót do źródeł i zwrócenie uwagi na dziedzictwo kulturowe Karpat. Redyk nawiązuje bowiem do wędrówek wołoskich, dzięki którym powstała wspólna kultura pasterska na całym tym terenie. Jest to także walka o zachowanie pasterstwa, które ma wymiar gospodarczy i krajobrazowy oraz szansa na nawiązanie dalszej współpracy pomiędzy wszystkimi karpackimi regionami.


Zakopiańska część Redyku wyruszyła z Antałówki, przeszła następnie ulicami Jagiellońską, Witkiewicza, 3 Maja i Krupówkami na Górną Równię Krupową, gdzie odbyły się „Pasterskie posiady na polanie” z udziałem Jana Karpiela – Bułecki, Krzysztofa Trebuni – Tutki, Rodziny Lassaków, Rodziny Polaków oraz zespołu „Zornica”. Redykowi towarzyszyła góralska muzyka, wozy bacowskie i psy pasterskie. Wydarzenie przyciągnęło uwagę wielu mieszkańców i turystów.

Pomysłodawcą i organizatorem Redyku jest baca Piotr Kohut z Koniakowa oraz Fundacja "Pasterstwo Transhumancyjne". Przedsięwzięcie to było przygotowywane od trzech lat i jest organizowane przez międzynarodową społeczność pasterzy karpackich.

Dziś Redyk przejdzie przez Polanę Szymaszkową, Gubałówkę, Ostrysz i Cyrylice do Chochołowa.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm...
    30 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.