PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

W Żywcu wybrano zespoły na zakopiański festiwal

Sobota, 10 sierpnia 2013 r.
Autor: AKS

"Dolina Popradu"Podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, który odbył się w dniach od 27 do 31 lipca 2013 roku, wybrane zostały cztery polskie zespoły. Zaprezentują one swój program na 45. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Są to laureaci trzech pierwszych miejsc w Żywcu: Zespół Regionalny Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdroju („Złote Żywieckie Serce”), Zespół Regionalny Regle im. Jana Jędrola z Poronina („Srebrne Żywieckie Serce” ), Zespół Regionalny Istebna z Istebnej („Brązowe Żywieckie Serce”), a także dodatkowo Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Łastiwoczka” z Przemkowa.


W tegorocznym Festiwalu Folkloru Górali Polskich brały udział prawie wszystkie grupy etnograficzne Karpat Polskich za wyjątkiem Orawy i Spisza. W festiwalu uczestniczyli także górale czadeccy i Łemkowie. Na zakopiańskim festiwalu zobaczymy więc wybrane tam najlepsze polskie zespoły i najciekawsze programy.

Podczas zakopiańskiego konkursu zespół "Dolina Popradu" zaprezentuje program „Świenty Scepon u Łazianof”. Akcja rozgrywa się w  górskim przysiółku Łazy w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. To czas ważny dla wyproszenia lub ”wymuszenia” na wszelkich siłach nadprzyrodzonych dobrego zdrowia dla ludzi i zywiny, pomyślności w gospodarce oraz szczęścia osobistego na cały nadchodzący rok. To dzień święcenia owsa, śpiewania pastorałek, tradycyjnych odwiedzin przez rodzinę, krzesnych i kumoski oraz młodych kawalerów tzw. podłaźników. Podczas tych odwiedzin zjawia się bardzo oczekiwana grupa kolędników z maszkarą zwaną „Kozą”. Potem następuje okolędowanie gospodarzy i wspólna radosna zabawa wypełniona śpiewaniem pastorałek oraz zespołowymi tańcami, jak: polka z przyśpiewkami, polka bez stołek, zamiatany, błasiok, śtajerek, madziar.

Zespół "Regle" zaprezentuje program pt. “Prznosiny”. Jest to stary zwyczaj rodzinny związany z obrzędowością weselną (pamiętają go jeszcze starsi członkowie zespołu), polegający na przejściu panny młodej z rodzinnego domu do domu pana młodego. Jak wspominają obecni członkowie zespołu, przenosiny odbywały się z reguły w drugi dzień wesela. Od rana w domu młodej rodzice szykowali posag odchodzącej córce. Na wóz ładowali skrzynię wypełnioną odświętnymi strojami i bielizną, dodając do tego poduszki i pierzyny. Żegnali córkę, która w towarzystwie śpiewającej drużyny siadała na wóz i udawała się w podróż do nowego domu. Przenosinom towarzyszyły śpiewy, muzyka, a także tańce, które odbywały się już podczas uczty biesiadnej w domu pana młodego.

„Istebna” zaprezentuje program „Muzyka przy miyszaniu owiec”, który związany jest z wiosennym rozpoczęciem wypasu owiec na halach. Tradycyjny sałasz, czyli miejsce wypasu, zamienia się w tym dniu w przestrzeń wspólnej zabawy wszystkich mieszkańców wsi. Następuje wspólna modlitwa o pomyślność oraz symboliczne okadzenie i poświęcenie owiec przyprowadzonych przez poszczególnych gospodarzy, a wszystko kończy się zabawą przy dźwiękach gajd i skrzypiec. Zobaczymy autentyczną pasterską kolybę, koszor i sprzęt wykorzystywany na co dzień przez owczorzy. Grupa pokaże najbardziej charakterystyczne tańce górali z Istebnej – owiynzioka świńszczoka, piłkę, masztołkę, czworoka, owczorza, polkę wojtoszańską czy bośkanego. Pojawią się też elementy pasterskich śpiewów oraz tradycyjne instrumenty, takie jak trombita i róg pasterski. 

Z kolei "Łastiwoczka" zaprezentuje program oparty na obrzędzie weselnym z zachodniej części Łemkowszczyzny pt. „Łemkowskie oczepiny”. Na widowisko składają się charakterystyczne dla tego obrzędu mowy, przyśpiewki, rytualne czynności i zachowania oraz weselne tańce, takie jak: Lemkiwska Kryżowa, Dyrda, Sztajerek, taniec pod szabelkami oraz Koleczko-koszyczok. Stroje, w których wystąpią członkowie zespołu podczas programu weselnego uszyte zostały na wzór strojów noszonych we wsi Berest - Zachodnia Łemkowszczyzna. 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.