PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Festiwalu „Inspirowane górami…” ciąg dalszy

Poniedziałek, 21 października 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka19 października w ramach Festiwalu „Inspirowane górami…” oprócz wernisażu wystawy „Zakopane w PRL-u” odbył się także koncert Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej pod dyrekcją Agnieszki Kreiner z udziałem solistów Ady Bujak i Andrzeja Bieniasa. Kolejnym punktem programu była projekcja niemego filmu „Quo Vadis?” z 1913 r., który sto lat temu zainaugurował działalność pierwszego zakopiańskiego kina w ówczesnej siedzibie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.


Koncert Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej zatytułowany „Pozdrowienia od gór” ze względu na niską temperaturę został przeniesiony z muszli koncertowej w Parku Miejskim do pobliskiego Kina Sokół. Tam licznie zgromadzoną publiczność szybko rozgrzały piosenki o Zakopanem i górach, które przypomniały międzywojenne czasy, a zwłaszcza repertuar ówczesnych orkiestr klimatycznych. Zabrzmiały więc utwory takich kompozytorów jak Jan Pasierb Orland i Adam Wroński, a w drugiej części także poezja Włodzimierza Wysockiego i słynna „Modlitwa” Bułata Okudżawy.

Po krótkiej przerwie publiczność mogła obejrzeć włoską ekranizację powieści „Quo Vadis?” z 1913 r. w reżyserii  Enrico Guazzoniego. Niemy film przypomniał z kolei początki zakopiańskiego kina prowadzonego przez Franciszka Pawlicę w siedzibie Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.

Festiwal interdyscyplinarny "Inspirowane górami..." został zorganizowany przez Burmistrza Miasta Zakopane i Wydział Kultury już po raz drugi, by upamiętnić nadanie w 1933r. Zakopanemu praw miejskich. Jego celem jest pokazanie twórczości w różnych dziedzinach sztuki, zainspirowanej górami nie tylko Polski, ale również Europy i świata.


Organizatorzy:
Burmistrz Miasta Zakopane
Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego

Partnerzy:
Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego
Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości"
Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół"
Kino "Sokół"

Patroni medialni:
Kwartalnik Tatry
Podhalański Serwis Informacyjny Watra

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    65 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.