PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Postać Tadeusza Staicha...

Poniedziałek, 28 października 2013 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Postać Tadeusza Staicha...Postać Tadeusza Staicha (1913-1987) - poety, pisarza, dziennikarza, pedagoga, przewodnika, człowieka gór, sługę słowa, aktora i gawędziarza zakochanego w górach, Zakopanem, Podhalu – przypomniano w setną rocznicę jego urodzin, w przededniu imienin, w miejscu, z którym był związany nie tylko swoją czteroletnią pracą kustosza, ale także więziami emocjonalnymi. Na spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza oraz Towarzystwo Miłośników Teatru im. H. Modrzejewskiej w Zakopanem, sekcję Studium Słowa im. Tadeusza Staicha przybyło wielu przyjaciół i uczniów pana Tadeusza, obecna była także żona - Zofia Staichowa.


W pierwszej części spotkania w ogrodach obok muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie usłyszeliśmy biografię tego wszechstronnego człowieka połączoną z recytacją wybranych wierszy w wykonaniu aktorów Studium Słowa założonego przed laty właśnie przez niego. Gościnnie zagrała na skrzypcach Kubuś Trebunia-Staszel. Po przerwie na gościnne salony Harendy zaprosili wszystkich prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza Piotr Kyc oraz kustosz muzeum Małgorzata Karpiel. Bohatera wieczoru wspominali m.in. Grażyna Syrzistie, Władysława Nowicka, Mieczysław Cieciura, Józefa Obrochta, Małgorzata Karpiel, Franciszek Bachleda Księdzularz oraz Zofia Staichowa.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31...
    60 zł
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał...
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.