PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

To już sześć lat Wieczoru Pieśni Patriotycznych „U Wnuka”

Środa, 13 listopada 2013 r.
Autor: Krzysztof Jeleński

To już sześć lat Wieczoru Pieśni Patriotycznych „U Wnuka”Idea prozaiczna, dzieciństwo. Wspomina Pani dr. Małgorzata Wnuk. „Pamiętam mojego ojca który każdego roku, od 3 listopada przechadzając się po domu śpiewał pieśni patriotyczne z czasów powstań polskich. A że miał przepiękny głos i dusze patrioty, dźwięki tych melodii zostawały na lata w mojej pamięci. I tak, przed sześciu laty zaproponowałam... Wieczór Pieśni Patriotycznych U Wnuka”.


Restauracja „U Wnuka” znajduje się w drewnianym domu, wybudowanym około roku 1850 przez brata Sabały – Józefa Krzeptowskiego. Jest to pierwszy piętrowy dom na Podhalu. Tu mieściła się pierwsza restauracja, pierwszy sklep, pierwszy urząd pocztowy, a później – także pierwsze kasyno i czytelnia z biblioteką. Dom stanowił ośrodek kultury, a bywali w nim m.in. Walery Eliasz, Tytus Chałubiński, Helena Modrzejewska, Karol Estreicher – senior, Mieczysław Pawlikowski, Wincenty Witos, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Władysław Orkan, Jan Kasprowicz, gen. Józef Haller. 4 marca 1904 roku w ówczesnej karczmie powstał Związek Górali pod Opieką Błogosławionego Andrzeja Boboli, który później przekształcił się w Związek Podhalan.

Miasto i założone już  w 1894 roku  Towarzystwo Gimnazjalne „Sokół” gniazdo Zakopane poparło ten pomysł i rozpoczęliśmy Wieczory.

11 listopada 2013 roku godz. 18

Początek uroczystości uświetniła muzyczna młodzież zakopiańska – Katarzyna Lassak – skrzypaczka, absolwentka Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem kontynuująca naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Nowym Targu w klasie skrzypiec pani Ilony Nieciąg. W jej wykonaniu usłyszeliśmy: Michała Kleofasa Ogińskiego Polonez a-moll „Pożegnanie Ojczyzny”, Henryka Wieniawskiego „Legendę”op.17 , Andrzeja Kurylewicza melodię z filmu „Polskie drogi”.

Anna Lassak uczennica Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej wykonała Fryderyka Chopina pieśń pt „Życzenie” op.74 nr 1 oraz w duecie na dwa głosy z Katarzyną Lassak  zaśpiewały pieśń patriotyczną „Białe róże”. Młodym, utalentowanym artystkom akompaniowała Aleksandra Gumbrewicz-Florek nauczycielka ZPSM w Zakopanem. Wieczór prowadził mgr arch. Jan Karpiel – Bułecka vice prezes zakopiańskiego T.G „Sokół”. znawca nie tylko architektury Podhala ale folkloru i tradycji regionu. Współprowadzącym był dr Stanisław Marduła prezes TG „Sokół” Gniazdo w Zakopane, artysta lutnik i nauczyciel w Zespole Szkól Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem.

Wystąpiły również 8 latki, dzieci które od najmłodszych lat dzięki rodzicom którzy od pokoleń kultywują tradycje narodowe, wykonały pieśń „Jak się leguny dostały do nieba”. To Anielka Kułach-Szczerba i jej kolega z zespołu „Morowe Dzieciaki”

W wieczorze udział wzięli również vice burmistrz miasta Zakopane Mariusz Koperski i Joanna Staszak naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego oraz licznie przybyli w tym dniu mieszkańcy i turyści.

Kolejne dziesięciolecia stykają się „U Wnuka” światy ceprów i górali, łącząc i tworząc niepowtarzalną atmosferę wspólnoty.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.