PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Zimowa bajka w Tatrach”

Czwartek, 9 stycznia 2014 r.
Autor: Adam Kitkowski

„Zimowa bajka w Tatrach”„Śniegu w Zakopanem nie ma, ale festiwal - Zimowa bajka w Tatrach – jest i to już piąty raz” – tak przywitała uczestników Larysa, która jak zwykle serdecznie i z uśmiechem poprowadziła 6 stycznia 2014 roku imprezę - „młodych talentów” w kinie „Sokół” w Zakopanem. I rzeczywiście już kolejny raz w Tatry przyjechały dzieci i młodzież z Rosji – reprezentujących takie miasta jak: Sankt Petersburg, Alimetiewsk, Wyborg, Krasnogorsk, Lipietsk, Moskwa, Odintsowo, Sosnogorsk, Uljanowsk oraz z Bułgarii – Burgas i Izraela – Tel Aviv, by przedstawić swoje prace malarskie, by pokazać przedstawienia teatralne.


Ponadto były „popisy” wokalne, instrumentalne i występy taneczne – taniec ludowy i taniec nowoczesny. Polskę reprezentowały dzieci i młodzież z Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” – grupy kolędnicze z zespołu „Zornica”, które przedstawiły na otwarcie festiwalu jasełka oraz grupa młodzieży z Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenera, która przygotowała prace malarskie i rysunkowe. W tym roku, co warto podkreślić, była też duża frekwencja na widowni.

Honorowy patronat nad festiwalem objęli: Andrzej Gąsienica-Makowski – starosta tatrzański, ks. Jarosław Antosiuk – proboszcz parafii prawosławnej w Krakowie, ks. Bogusław Filipiak – proboszcz parafii p.w. Najświętszej Rodziny w Zakopanem, Marek Trzaskoś – wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego. Organizatorem festiwalu jest Biuro Festiwalowe „Sobytie” z Sankt Petersburga, a partnerami: Starostwo Powiatowe w Zakopanem i Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury.

Międzynarodowy Festiwal Twórczości Artystycznej „Zimowa bajka w Tatrach” ma już swoją tradycję. Pomysłodawczynią tej imprezy była Ludmiła Pritulczik z Sankt Petersburga, która wspólnie z Adamem Kitkowskim zorganizowała pierwszą  edycję tego przeglądu młodych talentów w styczniu 2010 roku. I tak co roku, 6 stycznia - w Święto Objawienia Pańskiego, zwane Świętem Trzech Króli, przyjeżdżają młodzi ludzie z całej Rosji, czasem z Ukrainy, Słowacji, a w tym roku po raz pierwszy z Bułgarii i Izraela. Jest to jednocześnie wigilia Bożego Narodzenia dla chrześcijan obrządku prawosławnego. Polskę zawsze reprezentują dzieci z Podhala, a czasem – gościnnie –  z innych regionów naszego kraju, np. w 2011 roku był zespół z Sierakowa, a w ubiegłym roku z Krakowa.

Przed rozpoczęciem festiwalu, w samo południe przez Zakopane – ulicą Krupówki, ulicą gen. Galicy, na plac Niepodległości do kina „Sokół” - przeszedł Tatrzański Orszak Trzech Króli (uczestnicy orszaku otrzymali symboliczne korony). W tym roku w orszaku uczestniczyło ok. 3 tysiące osób, w tym grupy kolędnicze z całego Podhala „pod wodzą” Szymona Bafii, muzykanci „pod wodzą” Krzysztofa Trebunii-Tutki, goście z Rosji, Białorusi i Ukrainy, turyści z Polski, mieszkańcy Zakopanego i okolic.

Uroczystego otwarcie festiwalu w kinie „Sokół” dokonał Andrzej Gąsienica-Makowski, starosta tatrzański wraz z władzami Zakopanego. Na otwarciu obecni byli: Marek Trzaskoś – wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego, Wiesław Lenard – radny Rady Powiatu Tatrzańskiego, Bożena Solańska – radna Rady Miasta Zakopanego, Krzysztof Król- Łęgowski – dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, Krzysztof Jędrzejowski – dyrektor Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”.

Tym razem w jury zasiadali: Jan Wais – śpiewak operowy i pedagog, Tomasz Gronkowski – organista i pedagog, Maria Dudek – choreograf tańca i pedagog, Wojciech Sikorski – artysta malarz i pedagog, Marek Król-Józaga – artysta rzeźbiarz i pedagog, Adam Kitkowski – publicysta, aminator kultury oraz Anna Lenard – sekretarz jury i tłumacz.

Jury przyznało następujące, główne nagrody: Grand Prix Festiwalu – zespołowi tańca nowoczesnego „Viva” z miasta Alimetiewsk w Rosji, najlepszy choreograf – Irina Nikołajewa Kozłowa z miasta Wyborg w Rosji, najlepszy wyraz artystyczny – Horowaja studjia „Fantazja” z miasta Krasnogorsk w Rosji, najlepsze kostiumy – Studia dekora „Kolosok” z Moskwy, najlepsza praca malarska i rysunkowa – Julia Kuźniar i Gabriela Błaszyńska z Zakopanego (ex eqo), najmłodszy uczestnik – Luka Sofrygin z Sankt Petersburga. Nagrody, dyplomy i upominki wręczano zwycięzcom i uczestnikom na uroczystej gali, która odbyła się w kinie „Sokół” tego dnia wieczorem.

Uczestnicy, którzy przyjechali na festiwal mieli również możliwość popróbowania narciarstwa, a także zwiedzili Zakopane, Chochołów i Kościelisko, a w drodze powrotnej zwiedzili Kraków i kopalnię soli w Wieliczce. 
Organizatorem festiwalu było Biuro Festiwalowe „Sobytie” z Sankt Petersburga, które  w tym roku reprezentowała Pani Swietłana Laptewa, a partnerami festiwalu: Starostwo Powiatowe w Zakopanem i Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Flakon szklany VFlakon szklany VOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: Obwód ok. 30 cm. Wysokość: 9,5 cm.
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.