PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

10-lecie Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej

Poniedziałek, 24 marca 2014 r.
Autor: Agnieszka Kreiner

10-lecie Tatrzańskiej Orkiestry KlimatycznejW dniu 8 kwietnia 2014 mija 10 lat od powstania i pierwszego koncertu Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej. Zespół ten powstał w Zakopanem w roku 2004 dzięki inicjatywie Agnieszki Kreiner i grupy profesjonalnych muzyków związanych z Zakopanem Podhalem. Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna jest orkiestrą kameralną złożoną z instrumentów smyczkowych wzbogaconych o flet i klarnet. Spośród członków Orkiestry wyłoniona jest Świętojańska Kapela Klimatyczna grająca oryginalną muzykę góralską.


Szeroki repertuar zespołu obejmuje utwory muzyczne od dzieł polskiego baroku po muzykę współczesną, od klasyki po piosenki i utwory taneczne. Szczególną misją zespołu jest promocja dzieł inspirowanych magią gór i folkloru góralskiego, a także kompozytorów i wykonawców pochodzących i działających na Podhalu. Zespół wykonał prawie 100 utworów tego rodzaju, kompozytorów takich jak: Karol Szymanowski, Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Tadeusz Maklakiewicz, Benedykt Konowalski, Jerzy Młodziejowski, Władysław Górzyński, Piotr Perkowski, Barbara Kaszuba i inni.

Wśród artystów współpracujących z Orkiestra są : Jan Karpiel-Bułecka, Hania Chowaniec-Rybka, Zofia Kilanowicz, Andrzej Brandstatter, Joanna Trafas, Sebastian Szumski, Marcin Koziak, Izabela Matuła, Piotr Kumon, Ada Bujak, Katarzyna Gierla, aktorzy Teatru Witkacego.

W ciągu 10 lat istnienia Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna zagrała ponad 100 koncertów, z czego ponad 90 w Zakopanem - w miejscowych kościołach, Miejskiej Galerii Sztuki, kinie Sokół, salach hotelowych oraz w plenerach Kuźnic, Harendy i Kalatówek. Była również zapraszana na koncerty do Krakowa (Bazylika oo. Paulinów na Skałce, sala „Florianka”, Muzeum Narodowe), Warszawy (ogrody Łazienek i Wilanowa, kościół św. Anny, Galeria Porczyńskich), Lublina (Teatr), Gdańska (Dwór Artusa), Olkusza, Strzegomia, Nowego Targu i innych. Występowała również na zamku Oravsky Hrad na Słowacji w ramach projektu „Muzyka pod Tatrami”.

Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna nagrała dwie płyty CD: „Album Tatrzańskie” z udziałem Hani Chowaniec - Rygki i „Mieczysław Karłowicz” z udziałem Zofii Kilanowicz i Janusza Miryńskiego, obecnie jest w trakcie nagrywania następnej.
Koncerty Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej cieszą się wielkim powodzeniem zarówno wśród zakopiańczyków jak i turystów.

www.klimatorkiestra.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.