PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

35 rocznica przekazania willi Koziańskich na Galerię im. Wł. i J. Kulczyckich

Czwartek, 7 kwietnia 2016 r.
Autor: Urszula Radwańska

35 rocznica przekazania willi Koziańskich na Galerię im. Wł. i J. KulczyckichW dniu 2 kwietnia br. w Galerii Sztuki im Wł. i J. Kulczyckich, filii Muzeum Tatrzańskiego; Droga na Koziniec 8 w Zakopanem odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 35 lecia Galerii. Na spotkaniu została pokazana prezentacja historii i dorobku kulturalnego Galerii towarzyszących wystawom kolekcji kobierców przez 35 lat. Później po tradycyjnej lampce szampana p. Stanisław Żurowski wspomniał pierwsze chwile pozyskiwania willi. Na koniec p. Dyr Muzeum Anna Wende-Surmiak przedstawiła nową koncepcję modernizacji i zmian przeznaczenia Galerii. Z okazji 35 rocznicy Galerii warto przypomnieć historię jej pozyskania.


W 1981r. w wyniku strajku przedstawicielek zakopiańskiego związku zawodowego  NSZZ pań Janiny Gościejowej i Barbary Tarnowskiej, willa Koziańskich powszechnie zwana w Zakopanem „Cyrankiewiczówką” została przekazana przez dotychczasowego właściciela - Urząd Rady Ministrów, na cele społeczne. Na posiedzeniu Komisji Kultury Urzędu Miasta Stanisław Żurowski ówczesny przewodniczący pierwszego zarejestrowanego w Zakopanem związku NSZZ „Solidarność” przy muzeum Tatrzańskim, zaproponował przekazanie budynku na Galerię im. Kulczyckich i stałą ekspozycję Kolekcji Kobierców Wschodnich z daru Anny Kulczyckiej. Czas był najwyższy ponieważ Anna Kulczycka przekazując kolekcję zobowiązała  notarialnie Urząd Miasta Zakopanego i Muzeum Tatrzańskie do oddzielnego budynku przeznaczonego na ekspozycję kolekcji w terminie do dwóch lat.

Od czasu przekazania minęły cztery lata i groziło Zakopanemu odebranie przez Ministerstwo kolekcji i przekazanie innemu miastu. O kolekcję starała się wówczas Warszawa, Łódź i Kraków.

30 kwietnia 1981 r. zapadła decyzja o przekazaniu willi Koziańskich Muzeum Tatrzańskiemu na oddział mianowany zgodnie z życzeniem donatorki im. Wł. i J. Kulczyckich, a 5 września tegoż roku odbył się wernisaż wystawy kobierców z ich zbioru.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.