PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Koncerty w Zakopanem – lato 2016”

Niedziela, 17 lipca 2016 r.
Autor: Adam Kitkowski

„Koncerty w Zakopanem – lato 2016”Pogodny, letni dzień zachęcał zakopiańczyków i turystów, by we środę, 8 lipca 2016 roku nawiedzić kaplicę p.w. Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce. Okazją był wieczór muzyczny inaugurujący cykliczną imprezę „Koncerty w Zakopanem – lato 2016”. Po raz pierwszy w kilkunastoletniej historii występów młodych muzyków pod Tatrami w ramach tego projektu zaprezentował się zespół wokalno – gitarowy z Ukrainy.


W tym roku – koncerty oraz wydarzenia literackie i popularno-naukowe poświęcone są wielkiemu pisarzowi i działaczowi społecznemu, Henrykowi Sienkiewiczowi w 100. rocznicę jego śmierci. Należy przypomnieć, że twórca literatury pozytywistycznej, znanych powieści historycznych, perełek nowelistyki polskiej i wielu artykułów prasowych bywał w Zakopanem przez dwadzieścia lat. W czasie pierwszego pobytu mieszkał u zakopiańskiego proboszcza ks. Józefa Stolarczyka, później w kilku miejscach „górnego” Zakopanego. Lubił góry, lubił Zakopane, chodził na wycieczki w towarzystwie góralskich przewodników. Na pamiątkę jego pobytów pensjonat przy dzisiejszej ulicy Zamoyskiego nazwano „Sienkiewiczówką”.

Honorowy patronat nad cyklem koncertów i wydarzeń towarzyszących objęli:
Leszek Dorula – Burmistrz Zakopanego, Grzegorz Jóźkiewicz – Przewodniczący Rady Miasta Zakopanego i Juliusz Sienkiewicz – wnuk pisarza, wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Koszalinie. Na koncercie obecni byli, m. in. radni Rady Miasta Zakopanego – Jan Gluc i Stanisław Majerczyk, księża ze Zgromadzenia Księży Marianów, którzy posługują w parafii p.w. Miłosierdzia Bożego na Cyrhli. Organizatorem wszystkich wydarzeń tego cyklu jest stowarzyszenie Tatrzańskiego Klubu Niezależnych, a sponsorem pensjonat „Wojnar".

W kaplicy zaprojektowanej przez Stanisława Witkiewicza wystąpiło trio wokalno - gitarowe z Ukrainy, z miejscowości Krzywy Róg (Krivy Roh) położonej między Lwowem a Kijowem. Muzykalna rodzina Koziupów zaprezentowała bardzo nastrojowy program. Gościnnie wystąpiła Marietta Rogowska ze Szczecina, wielokrotna laureatka konkursów gitarowych i chóralnych. Wieczór rozpoczął utwór „Ave Maria”, którego kompozytorem jest Arvo Pårt z Estonii. Potem wybrzmiały dwie pieśni religijne, często śpiewane w cerkwiach na Ukrainie. Natomiast w drugiej części wieczoru trio wokalno – gitarowe zaprezentowało zbiór ludowych pieśni ukraińskich, zwanych dumkami. Znamy ten „zasmucony” śpiew choćby z filmu Jerzego Hofmana Ogniem i mieczem. Nastrojowość utworów w pełni udzieliła się słuchaczom, którzy dwukrotnie wywołali artystów do bisu.

Na wszystkie koncerty wstep jest wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.